Home WiadomościZ kraju O Ojcach Somasków w Toruniu

O Ojcach Somasków w Toruniu

Redakcja

Kościół w liturgii wspomina św. Hieronima Emilianiego (1468-1537). W 1747 r. papież Benedykt XIV ogłasza go błogosławionym a w 1767 r. Klemens XIII – świętym. W 1928 roku został ogłoszonym ojcem i powszechnym patronem sierot i młodzieży opuszczonej. Dał początek Towarzystwu Sług Ubogich, które z czasem przekształciło się w Zgromadzenie Ojców Somasków, którzy w 23 krajach prowadzą dzieła miłosierdzia w służbie potrzebującym. 

W marcu 2017 odbyła się 138 Kapituła Generalna. Szczególnym momentem była audiencja prywatna u Ojca Świętego. Papież Franciszek w swoim przemówieniu apelował abyśmy „ zawsze byli blisko ubogich i potrzebujących na wzór św. Hieronima”.

W Polsce od 1995 r. jedyny dom zgromadzenia znajduje się w Toruniu na Bielawach, gdzie ojcowie od 2014 r. prowadzą placówkę opiekuńczo – wychowawczą dla młodzieży i pomagają duszpastersko w toruńskich parafiach. 

Św. Jan Paweł II nazwał św. Hieronima „świeckim animatorem i wzorem dla świeckich w służbie potrzebującym”.

Polecajmy w naszych modlitwach dzieło Ojców Somasków i prośmy za wstawiennictwem św. Hieronima o nowe powołania.

Nadesłał: O. T. Pelc, crs

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda