Home WiadomościZ kraju O. Roman Banasik OFMConv asystentem zakonnym Federacji Zakonu św. Klary w Polsce

O. Roman Banasik OFMConv asystentem zakonnym Federacji Zakonu św. Klary w Polsce

Redakcja

Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego mianowała o. Romana Banasika asystentem zakonnym „Federacji NMP Niepokalanej i bł. Salomei Zakonu św. Klary w Polsce” klasztorów Mniszek Klarysek Urbanistek.

„Do zadań asystenta zakonnego należą: troszczyć się, aby w federacji był zachowany i jednocześnie wzrastał autentyczny duch życia całkowicie kontemplacyjnego własnego zakonu; pomagać w duchu braterskiej służby w prowadzeniu federacji i w rozwiązywaniu ważniejszych problemów ekonomicznych; przyczyniać się do starannej formacji nowicjuszek i profesek” – czytamy w dekrecie mianującym.

Federację tworzą klasztory klarysek z Krakowa, Miedniewic, Sandomierza, Sitańca, Skaryszewa i Starego Sącza.

O dekrecie wydanym przez Stolicę Apostolską 24 października 2020 r. poinformowała o. Mariana Gołąba OFMConv, przewodniczącego Federacji Europy Środkowo-Wschodniej Zakonu Franciszkanów, s. Joanna Długa OSC, koordynatorka.

W zeszłym roku Stolica Apostolska prosiła o wskazanie trzech kandydatów z I Zakonu św. Franciszka na asystenta Federacji z ich życiorysami i zgodami ich prowincjałów na podjęcie ewentualnej posługi. Spośród nich wybrała zakonnika z krakowskiej prowincji franciszkanów.

O. Roman Banasik urodził się 23 maja 1944 roku w Steinhoffel w Niemczech. Rodzice, po przybyciu na Ziemie Odzyskane, osiedlili się w miejscowości Wszechświęte k. Oleśnicy na Dolnym Śląsku. Tam też o. Roman uczęszczał do Szkoły Podstawowej, a później przez 2 lata był uczniem Niższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Legnicy. W 1960 roku wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych i udał się na roczny nowicjat do Gniezna, gdzie złożył I profesję zakonną dnia 4 września 1961 roku. Filozofię studiował w Łodzi-Łagiewnikach, a teologię – w Krakowie. Profesję wieczystą złożył 8 grudnia 1966 roku, a święcenia kapłańskie przyjął 13 czerwca 1969 roku również w Krakowie.

Pracował w Niższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Legnicy w charakterze wychowawcy i wykładowcy (1970-1972 r.). Następnie w 1972 roku o. Roman został skierowany na Katolicki Uniwersytet Lubelski, aby podjąć studia specjalistyczne z teologii pastoralnej. Po powrocie z Lublina do Krakowa w 1975 roku rozpoczął pracę w szkole podstawowej jako katecheta i przez wiele lat z zapałem i poświęceniem nauczał religii kolejne pokolenia młodych krakowian.

W 1982 roku zakończył studia na KUL-u uzyskując tytuł doktora teologii pastoralnej z zakresu katechetyki.

Był też rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie (1983-1986 r.), a równocześnie wykładowcą katechetyki i pedagogiki. Pracował też jako wykładowca w innych seminariach zakonnych, tj. w WSD Karmelitów Bosych w Krakowie oraz w WSD Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Od 2008 r. do 2020 r. był asystentem prowincjalnym (trzy kadencje).

Na Kapitule Prowincjalnej w 2012 roku o. Roman został wybrany na cztery lata gwardianem klasztoru świętego Franciszka w Krakowie, równocześnie kontynuując pracę wykładowcy katechetyki w rodzimym krakowskim Seminarium.

jms

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda