Home WiadomościZ kraju O Słudze Bożym Bracie Alojzym Kosibie OFM u Braci Mniejszych na Mokotowie

O Słudze Bożym Bracie Alojzym Kosibie OFM u Braci Mniejszych na Mokotowie

Redakcja
W warszawskiej franciszkańskiej parafii Matki Bożej Anielskiej na Wierzbnie poświęcono w niedzielę 12 stycznia br. odnowioną salę im. Sł. Bożego br. Alojzego Kosiby oraz nowy witraż z wizerunkiem „kwestarza z Wieliczki”.

Na wszystkich Mszach św. w niedzielę kazania o Sł. Bożym Alojzym Kosibie głosił w mokotowskim kościele o. dr Alojzy Warot OFM, wicepostulator spraw kanonizacyjnych z Krakowa.

W kazaniach o. Warot nakreślił sylwetkę duchowego syna św. Franciszka, Sł. Bożego Alojzego Kosiby (1855-1939). Kaznodzieja podkreślił miłość br. Alojzego do ludzi biednych, zgodnie ze słowami Ewangelii: „Cokolwiek uczynilibyście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”

Br. Alojzy Kosiba całe swoje zakonne życie spędził w Wieliczce. W większości czasu kwestował na obszernych terenach aż do podnóża Tatr na rzecz klasztoru. Jednak ta kwesta była jednocześnie jego apostolatem – mówił kaznodzieja. Br. Alojzy rozdawał literaturę i religijne obrazki, uczył dzieci modlitwy , dotykał życia biednych ludzi, których problemy przedstawiał później Bogu w modlitwie. Kwesta stała się dla brata Alojzego okazją do czynienia dzieł miłosierdzia, gdyż wiele z zebranych darów, obok wsparcia duchowego, pozostawiał ubogim ludziom, podkreślił o. Warot.

Brat Alojzeczek, jak nazywano świątobliwego zakonnika, często przebywał na modlitwie w kaplicy klasztornej i w kościele. Przed ołtarzem Pana Jezusa Ukrzyżowanego oraz przed obrazem Matki Bożej Wielickiej wypraszał łaski dla swoich biednych, nazywając ich „swoimi paneczkami”. To właśnie w tych biednych ludziach wielicki zakonnik rozpoznawał Jezusa Chrystusa. „ O mój Jezu, miłosierdzia” często wzdychał do Boga, modląc się nieustannie.

O wielkim uznaniu dla franciszkańskiego „braciszka” przez okolicznych wiernych i duchowieństwo diecezjalne mogą świadczyć napisy na obrazku, wydanym właśnie na ich prośbę z okazji śmierci br. Alojzego w dniu 4 stycznia 1939 r. Napisy te charakteryzowały osobę świątobliwego zakonnika, podkreślił o. Warot. Umieszczono mianowicie dwa napisy, cytaty z Pisma świętego: „Przeszedł życie dobrze czyniąc”, „Był okiem ślepemu i nogą chromemu ,,oraz „Był ojcem ubogich”, jak też napisy z dzieł św. Augustyna, m.in.: „“Wspomnienie Jego nie zginie, bo dobroć serca i zamiłowanie obowiązku zjednały Mu wielu przyjaciół”.

Zaraz po śmierci Sługi Bożego i w czasie wojny zaczęto zbierać po nim pamiątki i wspomnienia. W 1963 r. otwarto postępowanie informacyjne na szczeblu Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Bp Karol Wojtyła powiedział w tym czasie w jednym z kazań w Wieliczce: „Duch św. Franciszka Asyżu odrodził się w osobie brata Alojzego Kosiby”. W maju 1966 r. bp Karol Wojtyła zamknął postępowanie informacyjne, po czym akta wraz z petycją, podpisaną przez cały Episkopat zostały skierowane do Stolicy Apostolskiej.

W 2007 r. w Rzymie wydano Dekret o ważności postępowania informacyjnego, a następnie tzw. Positio. Od tego czasu trwa długotrwały proces beatyfikacyjny.

Modlitwy nowennowe w intencji beatyfikacji Sł. Bożego Alojzego Kosiby oraz prośby o łaski i podziękowania za wstawiennictwem „niebieskiego kwestarza” i Msze święte w tych intencjach odprawiane są w Sanktuarium w Wieliczce w drugie czwartki miesiąca.

O. Alojzy Warot OFM zachęcił wiernych do nadsyłania intencji do klasztoru Braci Mniejszych w Wieliczce listownie lub poprzez stronę internetową www.franciszkaniewieliczka.pl

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda