Home WiadomościZ kraju O. Stanisław Jaromi OFMConv laureatem nagrody przyrodników

O. Stanisław Jaromi OFMConv laureatem nagrody przyrodników

Redakcja

franciszkanie.pl17 października franciszkanin, prezes Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu o. Stanisław Jaromi otrzymał „Medal Polskiej Niezapominajki”. Nagroda została mu wręczona podczas gali w auli Instytutu Biologii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

O. Stanisław Jaromi w czasie spotkania wygłosił wykład pt. „Chrześcijańskie i franciszkańskie inspiracje dla ekologów i przyrodników”, a wieczorem we franciszkańskiej parafii celebrował Mszę św. dziękczynną za polskich ekologów i za encyklikę Laudato si’ oraz wygłosił kazanie o franciszkańskim przesłaniu papieskiego dokumentu.

Wydarzenie było zwieńczeniem czterodniowego Festiwalu Nauki i Sztuki, a sam Medal Polskiej Niezapominajki ustanowiony został przez przyrodników i razem z podziękowaniami trafia do tych osób, które z ogromnym poświęceniem i pasją realizują poza swoją aktywnością zawodową ważne sozologiczne cele.

Powstał z inspiracji śp. redaktora Andrzeja Zalewskiego. Zaprojektowany został przez rzeźbiarza prof. Mariana Gardzińskiego w sposób niezwykle skromny.

Prowadzący galę dr Ryszard Kowalski podkreślił: „Jego powierzchnia nie jest gładka, gdyż w porowatej strukturze materii można zmieścić więcej uczuć i podziękowań dla społeczników poświęcających swój czas na prośrodowiskowe działania. Dziś już wiedzą prawie wszyscy, że niebieski niepozorny kwiatek, urósł do rangi symbolu skupiającego ludzi wokół ważnych spraw związanych z ochroną przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa.”

Medale od 2003 r. nadaje kapituła, której honorową przewodniczącą jest prof. Anna Stańczykowska-Piotrowska. Oprócz Medalu laureaci otrzymają pamiątkowy dyplom z dedykacją: „Tym, co z zapałem pracują, sprzątają, uczą się, sadzą drzewa, innych zachęcają, potrafią się zachwycić, mimo złej pogody, liściem drżącym na wietrze, zapachem przyrody. Tym, co w wysiłkach nigdy nie ustają, Polskiej Przyrodzie serce swe oddają”.

Stanisław Jaromi OFMConv, franciszkanin z Krakowa, wykładowca akademicki, absolwent filozofii przyrody i ochrony środowiska na KUL, interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą i duchowością, chrześcijańską wizją świata i różnymi nurtami ekofilozofii, bada sytuacje konfliktowe w używaniu zasobów naturalnych. Od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA) i redaktor naczelny portalu chrześcijańskich ekologów swietostworzenia.pl, publicysta i bloger – od 6 lat prowadzi swój ekoblog.

jms

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda