Home WiadomościZ kraju Święty Krzyż – Nagroda Kultury dla oblatów

Święty Krzyż – Nagroda Kultury dla oblatów

Redakcja

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej z klasztoru na Świętym Krzyżu wyróżnieni zostali 21 października br. w Kielcach Świętokrzyską Honorową Nagrodą Kultury.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej podczas inauguracji Roku Kulturalnego i Sezonu Artystycznego 2015/2016 w Regionie Świętokrzyskim.

Nagrodę w imieniu Zarządu Województwa Świętokrzyskiego wręczyli laureatom marszałek Adam Jarubas oraz członkowie Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Agata Binkowska i Kazimierz Kotowski.

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, którzy od 1936 roku są opiekunami pobenedyktyńskiego zespołu klasztornego i kustoszami Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, otrzymali nagrodę za to, że konsekwentnie działają na rzecz zachowania i poprawy stanu obiektów, upowszechniania wiedzy nt. historii Świętego Krzyża i propagowania dziedzictwa kulturowego i tradycji regionu Świętokrzyskiego.

W 2014 r. zakończyli remont i odbudowę skrzydła północnego klasztoru oraz odbudowali wieżę kościelną i wyremontowali zabytkowy wirydarz. Odbudowa wieży zniszczonej w czasie I wojny przywróciła klasztorowi jej wygląd pierwotny. Oblaci są organizatorami i współorganizatorami ważnych przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych.

Sens kultury budujący wspólnotę pozostaje niezmienny. Wyjątkowymi gośćmi dzisiejszej uroczystości są twórcy i animatorzy kultury nagrodzeni przez ministra oraz przez samorząd województwa Świętokrzyską Nagrodą Kultury. Dziękuję za wkład, rozwój, twórczość, która dobrze służy ludziom i wzbogaca nasze życie – mówił marszałek Jarubas.

Tegoroczna Świętokrzyska Nagrody Kultury trafiła do 15 laureatów. W kategorii I stopnia trafiła do trzech laureatów: Urszuli Jędrzejczyk – twórczyni prywatnego Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki” w Bliżynie, laureatki wielu konkursów folklorystycznych (tkactwo), instruktorki w GOK w Bliżynie, stypendystki MKiDN, Pawła Opalińskiego – wybitnego fotografika, ilustratora i pedagoga, członka ZPAF od 2008 roku oraz Stowarzyszenia Artystycznego Ecce Homo – najbardziej znany niepubliczny teatr istniejący w Kielcach od 18 lat, laureat zagranicznych i krajowych przeglądów w Wielkiej Brytanii, w Czechach, na Ukrainie i Słowacji.

W kategorii II stopnia powędrowała do Jagody Juchniewicz – instruktora teatralnego MCK im. Leopolda Staffa w Skarżysku–Kamiennej, Andrzeja Kozery – artysty malarza, rzeźbiarza, pieśniarza, animatora kultury z Pińczowa, Andrzeja Nowaka – reportera, literata, autora kilku książek, Agnieszki Nowak–Zagóry – muzyka, solistki (flet) w Filharmonii Świętokrzyskiej (od 1996 roku), Bogdana Ptaka – malarza, rysownika, grafika fotografika z Buska – Zdroju, Piotra Stefańskiego – muzyka i propagatora muzyki ze Skarżyska, prezesa Fundacji im. Michała Zduniaka, Agnieszki Tomaszewskiej–Jasiak – solistki (wiolonczela) Filharmonii Świętokrzyskiej (od 2004 roku), Dawida Żłobińskiego – aktora Teatru im. S. Żeromskiego, jednego z filarów zespołu, laureata czterech Dzikich Róż od widzów, Zespołu Śpiewaczy „Kunowianie” – w bieżącym roku obchodzi pięćdziesięciolecie działalności artystycznej, Zabytkowemu Zakładowi Hutniczego w Maleńcu.
Honorową Nagrodą Kultury nagrodzono oprócz Misjonarzy Oblaci Maryi Niepokalanej także Buskie Samorządowe Centrum Kultury.

Wręczone zostały także dwa medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymali je Jerzy Daniel, dziennikarz, prozaik, eseista, wydawca, regionalista oraz Adam Ochwanowski, poeta, scenarzysta i dramaturg, organizator licznych przedsięwzięć artystycznych w regionie.

Świętokrzyska Nagroda Kultury corocznie przyznawana jest przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego, który honoruje osoby, instytucje, stowarzyszenia oraz zespoły za szczególne dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego.

Na początku istnienia samorządu województwa wręczana była jako Nagroda Marszałka Województwa, od 2008 roku jest Świętokrzyską Nagrodą Kultury. Wśród jej laureatów jest wielu znakomitych artystów, pisarzy i animatorów kultury, m.in. jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy Wiesław Myśliwski.

Apis/Kielce

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda