Home WiadomościZ kraju O. Żak: oczyszczenie musi mieć charakter ewangeliczny a nie korporacyjny

O. Żak: oczyszczenie musi mieć charakter ewangeliczny a nie korporacyjny

Redakcja

Działania Kościoła w sprawie wykorzystywania seksualnego małoletnich mają inspirować się duchem Ewangelii a nie PRem – powiedział dziś o. Adam Żak.

Koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że podejmując oczyszczające Kościół najlepiej pomoże całemu społeczeństwo w ochronie dzieci.

Oczyszczenie „do dna”

„Nie można troszkę się oczyszczać a troszkę nie, tylko trzeba oczyścić się do dna” – mówił jezuita w warszawskim Collegium Bobolanum, relacjonując niedawny watykański szczyt biskupów ws. pedofilii. Podkreślał, że celem szczytu było zainspirowanie Kościoła, żeby do ewangelicznego a nie korporacyjnego stylu rozwiązywania kwestii wykorzystywania seksualnego.

„Chodzi o to, żeby zdać sprawę z włodarstwa swego w kontraście z rażącymi zaniedbaniami” – mówił o. Żak.

– Celem watykańskiego spotkania było też „wyrównanie prędkość” pomiędzy poszczególnymi Kościołami tak, żeby przełożeni byli przekonani i działali kolegialnie, odpowiedzialnie, przejrzyście i żeby nie było prędkości w podejściu do sprawie nadużyć – mówił jezuita.

Dodał, że całościowe podejście do problemu wykorzystywania małoletnich – a więc wobec sprawców, ich przełożonych oraz w dziedzinie prewencji – pomoże uniknąć błędów jakie popełnił Kościół w Stanach Zjednoczonych. – Sytuacja w USA doprowadziła do „wrzenia” całego Kościoła, zaś Amerykanie byli upokorzeni postępowaniem swoich pasterzy – mówił o. Żak.

Konieczność przejrzystych działań

Duchowny przypomniał, że w Watykanie wskazywano, iż działania Kościoła muszą być przejrzyste, bo tylko takie będą miały skutek oczyszczający i tylko w ten sposób będzie można upewnić wiernych i świat, że Kościół idzie drogą Ewangelii a nie korporacji.

„Działania Kościoła mają inspirować się duchem Ewangelii a nie PRem” – wskazywał dyrektor Centrum Ochrony Dziecka na Akademii Ignatianum w Krakowie.

O. Żak wyraził radość, że na zaproszenie polskiego Episkopatu w czerwcu przybędzie do naszego kraju abp Charles Scicluna z Malty, który od wielu lat, najpierw jako pracownik, a obecnie drugi sekretarz Kongregacji Nauki Wiary, walczy z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich. Ma on poprowadzić kilkugodzinne szkolenia dla biskupów nt. ochrony dzieci i młodzieży.

„Bardzo się cieszę, że biskupi takie zaproszenie wystosowali” – powiedział jezuita dodając, że wystosowano je jeszcze przed watykańskim szczytem ws. pedofilii.

Dzieci trzeba chronić wszędzie

Koordynato KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży wyraził przekonanie, że tylko Kościół oczyszczony będzie w stanie pomóc światu w rozwiązywaniu problemów w relacjach międzyludzkich, także tych o charakterze seksualnym.

Dodał, że sytuacja w Kościele jest lustrzanym odbiciem sytuacji w całym społeczeństwie, które, jak to określił, „reaguje obronnie”, sugerując, że problem ma tylko Kościół.

„Oczyszczajmy się, bo tak najlepiej pomożemy społeczeństwu chronić dzieci. Chodzi o to, żeby chronić je wszędzie” – zaapelował o. Żak.

Spotkanie poprowadził red. Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda