Home WiadomościZ kraju Pożegnania: śp. ks. Antoni Florian Trojak CSMA

Pożegnania: śp. ks. Antoni Florian Trojak CSMA

Redakcja

W dniu 29 marca 2019 r., w domu zakonnym w Kolonii, odszedł do wieczności nasz współbrat – śp. ks. Antoni Florian Trojak CSMA.

Urodził się 24 marca 1960 r. w Świętochłowicach. Wychowywał się w katolickiej, licznej rodzinie, która mieszkała w Chorzowie. Tam też uczęszczał do szkoły podstawowej, zawodowej i Technikum Górniczego. Przygotowywał się do zawodu górnika. Będąc w szkole średniej zapoznał się z postacią bł. ks. Bronisława Markiewicza i swoją pracę egzaminacyjną napisał na temat działalności społecznej Błogosławionego Założyciela michalickiej rodziny zakonnej, co zostało odnotowane na świadectwie dojrzałości (6 czerwca 1981 r.). Do Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła przybył 22 czerwca 1981 r. Pierwszą profesje złożył 16 lipca 1982 r., a wieczystą 18 czerwca 1986 r. Na studia filozoficzno-teologiczne uczęszczał do Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie (1983-1989). Święcenia kapłańskie przyjął z rąk J.E. ks. bpa Kazimierza Górnego, w dniu 13 maja 1989 r., w Krakowie. Skierowany do pracy w Markach, podjął studia podyplomowe dziennikarsko-edytorskie na Uniwersytecie Warszawskim.

Od roku 1991 pracował w Niemczech: najpierw jako wikariusz – w parafiach w Bonn (1991-1996) oraz Buschhoven, Morenhoven i Ludendorf (1996-1999). W roku 1999 został proboszczem tychże parafii i przełożonym domu zakonnego w Buschhoven.

W latach 2002-2006 pełnił obowiązki proboszcza w okręgu duszpasterskim Swisttal: w Odendorf, Ludendorf, Ollheim i Strassfeld, a od 2006 r. aż do śmierci obowiązki proboszcza w Kolonii, w parafiach pod wezwaniem: Bożego Narodzenia, św. Jana przed Łacińską Bramą i św. Konrada. W tamtejszym dekanacie był wicedziekanem.

Gdy w roku 2006 erygowano w Kolonii dom zakonny naszego Zgromadzenia, ks. Antoni Trojak został jego pierwszym przełożonym. Funkcję tę pełnił przez 3 kolejne kadencje, a w roku 2010 został przełożonym Niemiecko-Austriacko-Francuskiej Delegatury naszego Zgromadzenia. Urząd ten sprawował przez jedną kadencję.

Pogłębiające się ostatnio problemy zdrowotne doprowadziły do śmierci w kilka dni po ukończeniu 59 lat życia.

Pozostaje w naszej pamięci jako gorliwy, pełen troski o dzieci i młodzież duszpasterz, kapłan wrażliwy na ludzkie problemy, zakonnik w pełni dyspozycyjny i realizujący, przyjęty wraz ze ślubami zakonnymi, michalicki charyzmat.

Wsparci wstawiennictwem św. Michała Archanioła, powierzamy śp. ks. Antoniego Jezusowi Miłosiernemu, ufając, że przyjmie go do grona swoich świętych kapłanów i zakonników.

Dobry Jezu, a nasz Panie…

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda