Home WiadomościZ kraju Obchody 50-lecia istnienia Karmelu Narodzenia Pańskiego w Tryszczynie

Obchody 50-lecia istnienia Karmelu Narodzenia Pańskiego w Tryszczynie

Redakcja

karmel.plDziękczynna Eucharystia stanowiła centrum obchodów 50-lecia istnienia Karmelu Narodzenia Pańskiego w podbydgoskim Tryszczynie. Jubileusz był przede wszystkim okazją do dziękczynienia Panu Bogu.

Każdego dnia siostry Karmelitanki Bose ofiarowują wspólnocie chrześcijańskiej i dzisiejszemu światu – bardziej niż kiedykolwiek potrzebującemu autentycznych wartości duchowych – milczące przesłanie i pokorne świadectwo tajemnicy Boga. – Tak jak Maryja w Wieczerniku swoją modlitewną obecnością strzegła w sercu początków Kościoła, tak kochającemu sercu i złożonym dłoniom mniszek klauzurowych powierzona jest wędrówka Kościoła. Siła Karmelu od wieków objawiała się w modlitwie – w kontakcie i relacji z Panem Bogiem. Służymy Kościołowi modlitwą i ofiarą życia codziennego – powiedziała przeorysza, siostra Teresa Jadwiga od Matki Bożej.

Fundacja Sióstr Karmelitanek Bosych w Bydgoszczy była darem Karmelu Poznańskiego z okazji Millenium chrztu Polski. Dokładnie 2 sierpnia 1966 roku siostry przyjechały do dostosowanego do życia zakonnego jednorodzinnego domu przy ul. Spacerowej w Bydgoszczy, w którym to miejscu powstała później parafia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Szukając bardziej odpowiedniego miejsca dla pustelniczego życia, 18 października 1972 siostry przeniosły się do pobliskiego Tryszczyna. 17 listopada 1974 prymas Polski kard. Stefan Wyszyński poświęcił maleńki klasztor i kaplicę. W latach 1981-1984, pomimo wielkich trudności ze strony władz PRL, rozbudowano klasztor i 19 maja 1984 biskup chełmiński Marian Przykucki dokonał uroczystego poświęcenia i konsekracji ołtarza. – Na pewno jubileusz jest przede wszystkim okazją do dziękczynienia Panu Bogu za te łaski, których nam nieustannie udziela. Za to, że żyjemy i się rozwijamy. Również za naszych dobrodziejów, którzy pomogli zbudować nam ten klasztor i wciąż nas wspomagają – dodała siostra Teresa Jadwiga od Matki Bożej. W ciągu 50 lat istnienia z Karmelu zrodziły się dwie nowe fundacje – w Gnieźnie i w Karagandzie.

Źródło: KAI

Za: www.karmel.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda