Home WiadomościZ kraju Obchody 92. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Obchody 92. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Redakcja

Fundamentem patriotyzmu jest gotowość i zdolność do jedności. Nie da się jednak tego zrealizować bez wolnej woli, bez szacunku dla prawdy oraz miłosierdzia – podkreślił bp Marek Solarczyk.

W 92. rocznicę Cudu nad Wisłą bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył uroczystej Mszy św. na Cmentarzu Poległych w Ossowie, gdzie w bohaterskiej walce poległ min. ks. major Ignacy Skorupka.

W liturgii wziął także udział abp Henryk Hoser.

– Stajemy w tym miejscu nie tylko dlatego, że kochamy Ojczyznę, czy otaczamy szacunkiem i czcią bohaterskich obrońców, którzy przed 92 laty, niejednokrotnie za cenę ziemskiego życia, wywalczyli nam to, co dziś nazywamy wolnością czy niepodległością. Robimy to przede wszystkim aby otworzyć nasze serca na moc Boga a przyjmując ją, aby budować to, co nas jednoczy – powiedział w homilii bp Marek Solarczyk.
– Mając świadomość zagrożenia bytu ludzkiego, narodowego oraz duchowego, polscy biskupi skierowali w 1920 roku trzy listy: do ówczesnego papieża, do Episkopatów na całym świecie, oraz list duszpasterski do narodu, w których prosili o moc modlitwy i jedność ducha – powiedział hierarcha.

Zaznaczył, że biskupi prosili wówczas Polaków, aby się zjednoczyli porzucając wszystko, co ich dzieli w płaszczyźnie ludzkiej, aby każdy Polak na miarę swoich możliwości był człowiekiem poświęcenia, wyrzeczenia dla wspólnego dobra. I jak dodał kaznodzieja – tamte dni pokazały, że było to możliwe.

– Wydarzenia sprzed 92 lat są dla nas także ważną lekcją pokazującą, że fundamentem patriotyzm jest gotowość i zdolność do jedności – zaznaczył bp Solarczyk. Zwrócił uwagę, że tego nie da się jednak zrobić bez wolnej woli, bez szacunku dla prawdy oraz otwarcia się na to, co może nieraz wymaga miłosierdzia. Ale tylko wtedy, gdy będziemy chcieli kierować się tym, co jest dobra dla człowieka oraz szacunkiem dla Bożego dobra będziemy gotowi do poświęceń – podkreślił bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Zwracając uwagę, że “jedność zawsze będzie miała cenę wyrzeczenia, rezygnacji, poświęcenia, mającego różne imię” bp Solarczyk przypomniał, że nie idziemy sami. Naszą Przewodniczką jest Matka Boża Zwycięska. – Apokaliptyczne zwycięstwo jest także możliwe w naszych czasach – nad tym wszystkim, co człowieka degraduje, pomniejsza, co sprawia, że gubi zarówno w sobie jak i w całej społeczności dary, które stanowią jego godność – podkreślił bp Solarczyk.

Po Mszy św. w Dolinie Pamięci odsłonięto popiersie śp. bp Tadeusza Płoskiego. Następnie odbył się Apel Poległych. Pod pomnikiem tych, którzy zginęli w bitwie pod Ossowem, złożono wieńce.

Za: www.deon.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda