Home WiadomościZe Świata Salezjanie: Colle Don Bosco południkiem zerowym

Salezjanie: Colle Don Bosco południkiem zerowym

Redakcja

16 sierpnia, świat salezjański będzie czcił kolejną rocznicę urodzin swojego założyciela: Księdza Jana Bosko, który stał się ojcem, nauczycielem i świętym młodzieży.

Data ta znaczy przejście z pierwszego do drugiego roku oraz do tematu, jaki został wyznaczony w ramach przygotowania do obchodów dwustulecia jego urodzin (1815-2015).

W Bazylice na Colle Don Bosco jego IX następca, ks. Pascual Chávez Villanueva, będzie przewodniczyć Eucharystii. O godz. 11.00 (GMT+2) rozpocznie się bezpośrednia transmisja telewizyjna i streaming.

Ci, którzy obecnie udają się na Colle Don Bosco, mogą dostrzec wyraźne ślady początków świętego z Turynu i wielką miłość, jaką jest darzony przez pokolenia salezjanów i ludzi młodych pod każdą szerokością geograficzną.

Prostota domu, w którym przeżył swoje dzieciństwo, świadczy o stylu i wartościach, do których był wychowywany już od małego przez Mamę Małgorzatę, jak również pouczeniach, jakie powtórnie zaproponuje na Valdocco swoim chłopcom, scalając je w System Prewencyjny.

Wielki kościół, który dzisiaj wznosi sie na miejscu dawnej zagrody Biglione, gdzie mały Janek przeżył pierwsze dwa lata swojego życia, i gdzie zmarł jego ojciec Franciszek, jak i sąsiadujący z nim Instytut, zapowiadają, jak wielkie i rozległe dzieło zainicjuje na rzecz młodych ze wszystkich kontynentów. Kościół, który stał się bazyliką w 2010 r., jest celem pielgrzymek i spotkań młodzieży, takich jak “Confronto MGS” i “Harambée”.

Oprócz tego, w pobliżu znajduje się wiele miejsc, które były świadkami różnych wydarzeń w jego życiu, kiedy był jeszcze chłopcem i już był księdzem, jak chociażby miejsce spotkania z młodziutkim Dominikiem Savio w czasie przechadzki jesiennej w 1854 r., które wskazał księdzu Barberisowi sam ks. Bosko na klepisku, przylegającym do jego domu.

Dlatego Colle Don Bosco można przyjąć za “południk zerowy” salezjańskiego charyzmatu. Miejsce, od którego nie tylko zaczęły się historyczne dzieje Jana Bosko, ale także codzienne doświadczenie stylu, utkanego z rozumu, religii i miłości wychowawczej.

W Bazylice, o godz. 11.00 IX następca Ks. Bosko, ks. Pascual Chávez Villanueva, będzie przewodniczyć dziękczynnej Eucharystii. Bardzo oczekiwana jest homilia Przełożonego Generalnego, która wprowadzi w rok poświęcony poznaniu, studium i pogłębieniu pedagogii Księdza Bosko.

Celebracja będzie transmitowana, dzięki produkcji Missioni Don Bosco, w bezpośrednim przekazie satelitarnym na Telepace oraz streamingu na stronie www.missionidonbosco.tv  (GMT+2).

Za: www.infoans.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda