Home WiadomościZ kraju Oblaci Benedyktyńscy przybędą do Tyńca

Oblaci Benedyktyńscy przybędą do Tyńca

Redakcja

W dniach 16-18 listopada odbędzie się w opactwie tynieckim IV Krajowy Zjazd Oblatów Benedyktyńskich pod hasłem: „Jak wielbić Boga w codzienności?” Gościem honorowym będzie były Opat Prymas Benedyktynów o. Notker Wolf OSB.

Uczestników 16 listopada po południu powita opat tyniecki o. dr Szymon Hiżycki OSB. Wykład wprowadzający pt. “Z głębokości wołam do Ciebie Panie” wygłosi o. Notker Wolf.

W sobotę przed południem 17 listopada o “modlitwie Słowem Bożym w poezji George’a Herberta (1593–1630)” będzie mówiła prof. Małgorzata Grzegorzewska, a “o mocy słowa w codziennym życiu” prof. Aldona Skudrzyk.

Po południu wykład pt. “Kobieta, która zafascynowała Karola Wojtyłę: świadectwo o bł. Hannie Chrzanowskiej” wygłosi redaktor Paweł Zuchniewicz. Odbędzie się też dyskusja panelowa, którą poprowadzi prof. Piotr Franaszek. Uczestniczyć w niej będą: Ewa Kopczyńska, dr Armin Neugebauer (Niemcy), Romina Urbanetti (Rzym), Stanisława Bukowicka (Opactwo ss. Sakramentek z Warszawy).

W niedzielę 18 listopada wykład pt. “Czy Boga możemy spotkać kiedy indziej niż dzisiaj? Kilka refleksji wokół Reguły św. Benedykta” o. dr Szymon Hiżycki OSB. Ponadto sprawozdanie z Kongresu Oblatów w Rzymie w 2017 złoży prof. Piotr Franaszek. O historii oblackiego „Benedictusa” opowiedzą: Barbara Marszałek i Teresa Lubowiecka.

Na zakończenie podziękowania dla uczestników złożą: Krystyna Fuerst i prof. Jerzy Brzozowski a trzydniowe obrady podsumuje o. Włodzimierz Zatorski OSB.

W Zjeździe uczestniczyć będą reprezentanci wspólnot oblatów przy klasztorach benedyktyńskich w Biskupowie, Lubiniu, Jarosławiu, Krzeszowie, Staniątkach, Tyńcu, Warszawie i Żarnowcu, jak również goście zagraniczni z Sampora na Słowacji, Żytomierza, Pragi, Rzymu, Kolonii, Osnabrück i Alexanderburga koło Berlina.

Oblatami tynieckimi były m. in. tak wybitne osoby jak Jerzy i Anna Turowiczowie, prof. Anna Świderkówna, wreszcie błogosławiona Hanna Chrzanowska, która jest duchową patronką obrad. Hasło tegorocznego zjazdu szczególnie łączy się z życiem nowej błogosławionej.

Oblaci benedyktyńscy to osoby związane z konkretną wspólnotą benedyktyńską przez złożenie przyrzeczeń oblackich. Mieszkają poza klasztorem, ale utrzymują z nim stały kontakt: przyjeżdżają na dni skupienia i rekolekcje, w miarę możliwości starają się uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach rodziny benedyktyńskiej. Oblatem benedyktyńskim może zostać każdy świecki chrześcijanin, także żyjący w małżeństwie, a nawet kapłan, który pozostaje w swoim środowisku i który pragnie żyć duchem Reguły św. Benedykta.

Za: ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda