Home WiadomościZ kraju Oblaci MN: Na Świętym Krzyżu postawiono krzyż morowy

Oblaci MN: Na Świętym Krzyżu postawiono krzyż morowy

Redakcja

W najstarszym polskim sanktuarium narodowym na Świętym Krzyżu zainstalowano sześciometrowy krzyż morowy wykonany ze stali i onyksu. Ma on upamiętniać ofiary pandemii koronawirusa oraz być dziękczynieniem za ocalenie życia w czasach zarazy. W specjalnej kapsule złożono również świadectwa i podziękowania wiernych. Głównym inicjatorem instalacji krzyża był wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, ideę poparli biskupi: sandomierski i kielecki oraz przełożony oblackiej wspólnoty na Świętym Krzyżu.

Krzyż morowy odsłonięto 21 października 2021 roku na pamiątkę światowej pandemii choroby Covid-19. Na świecie zmarło z tego powodu 5 milionów ludzi, w Polsce 76 tysięcy. Dziękujemy Boże za opiekę nad naszą ojczyzną w trudnym czasie pandemii, za miliony ocalonych oraz godną śmierć tych, których wirus pokonał.

Uroczystościom w bazylice świętokrzyskiej w Niedzielę Misyjną przewodniczył ordynariusz diecezji sandomierskiej – bp Krzysztof Nitkiewicz. Zgromadziły one wielu wiernych, a także parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych oraz służb mundurowych.

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda