Home WiadomościZ kraju Oblaci MN: Z Francji do Polski – figura Założyciela trafiła do Poznania

Oblaci MN: Z Francji do Polski – figura Założyciela trafiła do Poznania

Redakcja

Po zamknięciu placówki oblackiej w Vaudricourt (miejscowość w regionie Hauts-de-France, w departamencie Pas-de-Calais) jedna z ostatnich pamiątek po blisko 70-letniej obecności misjonarzy oblatów w okolicy Béthune trafiła do Polski. To statua św. Eugeniusza de Mazenoda – założyciela naszego zgromadzenia zakonnego. Stanęła w parku przyklasztornym w Poznaniu.

Po ukonstytuowaniu się Polskiej Prowincji rozpoczęły się okazyjne wyjazdy z posługą duszpasterską do Polonii we Francji. Później zrodzi się tutaj – najpierw Wiceprowincja Polska Matki Bożej Częstochowskiej – a obecnie Delegatura Francja-Beneluks.

Od 1947 roku misjonarze oblaci prowadzą szkołę katolicką dla polonijnych dzieci – najpierw m.in. w Béthune, a następnie – wraz ze wzrostem liczby uczniów – w Vaudricourt. Instytut św. Kazimierza stworzył możliwość edukacji przeszło 1500 uczniom. Szkoła z siedzibą w Vaudricourt działała w latach 1952-1981.

Dom zakonny w Vaudricourt został zamknięty 1 września 2020 roku.

(pg.zdj. Archiwum, P. Ratajczyk OMI)

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda