Home WiadomościZ kraju Oblaci NMP – Święty Krzyż: peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży

Oblaci NMP – Święty Krzyż: peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży

Redakcja

oblaci.plW niedzielę, 19 kwietnia, w diecezji sandomierskiej rozpoczęła się peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży. W Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego młodzi pielgrzymi uczestniczyli w Mszy św. pod przewodnistwem bp Krzysztofa Nitkiewicza oraz w adoracji Ikony Matki Bożej „Salus Populi Romani” oraz Krzyża Młodych.

U stóp świętokrzyskiego wzgórza, przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej, na symbole ŚDM czekała zgromadzona młodzież wraz z bp K. Nitkiewiczem. Młodzi wzięli krzyż na ramiona i wraz z maryjną ikoną przeszli przez świętokrzyską puszczę do sanktuarium Świętego Krzyża. Na szczycie świętokrzyskiego wzgórza w bazylice na krzyż i ikonę oczekiwały tłumy młodych, którzy przybywali tu od godzin południowych.

Mimo, że pogoda nie bardzo nam sprzyjała, to spotkanie było wielkim naszym wspólnym świadectwem, że jesteśmy razem przy Chrystusie. Ominął nas deszcz, więc spokojnie przywędrowaliśmy niosąc symbole, które od kilkunastu lat jednoczą młodych. Wspólny śpiew i modlitwa dały nam wewnętrzne przekonanie, że wiara nie jest tylko dodatkiem do naszego życia, ale jego siłą. Za kilka dni będziemy gościć symbole w naszej parafii, tam będziemy chcieli zgromadzić jak najwięcej naszych przyjaciół i kolegów. To nasze wielkie zadanie – podkreślała Agnieszka z Ostrowca Świętokrzyskiego. Przy pierwszym spotkaniu z symbolami uświadomiłem sobie, w jak wielkim dziele uczestniczę. Poza radością przez głowę przechodziła mi myśl, jak wielu młodych całego świata miało okazję, by choć przez chwilę pokłonić się im oraz powierzyć swoje troski i radości. Przy tym spotkaniu odrodziły się wspomnienia, które towarzyszyły mi podczas Światowych Dni Młodzieży w Madrycie w 2011, w których brałem udział – podkreślał Hubert Kopeć z Nowej Dęby. Każdy uczestnik spotkania otrzymał mały chlebek, którym mógł podzielić się z bliźnimi na znak zbudowanej wspólnoty.

Najpierw był czas wspólnej adoracji symboli, a następnie młodzi pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył biskup ordynariusz. Droga uczniów z Jerozolimy do Emaus jest drogą wiary. Z ucieczki od ludzi, problemów, od smutku, zamienia się dzięki Chrystusowi w drogę do szczęścia – osobistego i niesionego innym. Przemierzamy tę drogę bez przerwy. Idziecie tą drogą także Wy, młodzi. Dzisiaj nasza droga skrzyżowała się, złączyła się z drogą pielgrzymowania symboli Światowych Dni Młodzieży. Tak będzie przez najbliższe dwa tygodnie – mówił do młodych bp K. Nitkiewicz – Krzyż i ikona mówią o dziele zbawienia, które objęło całe nasze życie. Krzyż jest znakiem miłości Chrystusa i zwycięstwa nad złem. Ikona uobecnia Jego i naszą matkę Maryję – tak biskup zachęcał, by modlitwa przy symbolach była okazją do refleksji nad osobistą relacją z Bogiem.

Przyjechaliście tutaj, żeby przeżyć coś ważnego i pewnie z podobnym zamiarem będziecie towarzyszyli symbolom w parafiach naszej diecezji. Któż z nas nie chce przeżyć czegoś ważnego, czegoś pięknego, czegoś co pozostanie w sercu, a nie jedynie na facebooku lub całkowicie zniknie z pamięci? Spotkanie z Chrystusem i z Maryją, jest nie tylko ważne i piękne, nie tylko utrwala się w pamięci, ale zostawia ślad, zmienia życie. Na jak długo? To zależy w dużej mierze od nas samych, od tego, czy jesteśmy blisko Boga. On zawsze udziela obficie swoich łask, szczególnie w Kościele, przez sakramenty, nabożeństwa liturgiczne, dzieła – wskazywał hierarcha. Papież św. Jan XXIII mówił, że Kościół nie jest muzeum archeologicznym i porównuje go studni, z której kiedyś cała wioska mogła czerpać wodę. Ta peregrynacja może stać się taką właśnie studnią Bożych łask, studnią wody żywej, która zaspakaja każde pragnienie – zachęcał biskup.

Wspólną modlitwę wspomagał zespół wokalno-muzyczny młodych działających w diecezjalnej diakonii muzycznej Ruchu Światło-Życie. Na nowo odżyły we mnie gdzieś te emocje, uczucia i ta podniosłość, która towarzyszyła mi w Madrycie w 2011 na Światowych Dniach Młodzieży, gdy pod przewodnictwem papieża Benedykta XVI miliony młodych serc łączyły się w jednej wspólnocie na modlitwie. Podobnie i dzisiaj mogliśmy poczuć przedsmak tego entuzjazmu, ale przede wszystkim ducha modlitwy i ewangelicznej radości, których z pewnością możemy się spodziewać w Krakowie w 2016 roku. Dla mnie osobiście był to czas zawierzania Bogu i Jego Matce tego wielkiego dzieła, modlitwy za naszą diecezję, szczególnie za młodych, ale także oddaniem siebie, aby przez swoje zdolności, czas i chęci móc dołożyć cegiełkę do przygotowań tego wspaniałego wydarzenia – podkreślał Marek Markiewicz z Tarnobrzega.

Po zakończonym nabożeństwie symbole ŚDM zostały przewiezione do Opatowa. W poniedziałek krzyż i ikona Matki Bożej nawiedzą także Łagów, a wieczorem rozpocznie się przy nich wspólna modlitwa w Ostrowcu Świętokrzyskim w parafii Matki Bożej Saletyńskiej.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

OMI/Święty Krzyż

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda