Home WiadomościZ kraju Ponad siedemdziesięciu Karmelitów Bosych odprawiło w Wadowicach rekolekcje zakonne

Ponad siedemdziesięciu Karmelitów Bosych odprawiło w Wadowicach rekolekcje zakonne

Redakcja

rekolekcje 2Polscy karmelici bosi z krakowskiej i warszawskiej prowincji zakonnej, pracujący w Ojczyźnie, na Białorusi, Łotwie i Słowacji, a nadto w Niemczech, w Stanach Zjednoczonych i we Włoszech, zgromadzili się w dniach 13-18 kwietnia Karmelitańskim Domu Rekolekcyjnym w Wadowicach, aby w Roku Jubileuszowym Pięćsetlecia Narodzin św. Teresy od Jezusa i Roku Życia Konsekrowanego odnowić się duchowo poprzez uczestnictwo w rekolekcjach zakonnych.

Przewodniczył im o. Albert Wach, definitor generalny zakonu z Rzymu, a tematyka refleksji dotyczyła cnót chrześcijańskich. Arystotelesowska definicja cnoty, jako stałej zdolności czynienia dobra („habitus operativus bonus”), przejęta przez św. Tomasza z Akwinu, została przez rekolekcjonistę ubogacona myślą terezjańską. Wszak – jak przypomniał on na samym początku nauk rekolekcyjnych – św. Teresa od Jezusa w swoich pismach aż 375 razy używa rzeczownika „cnota” i 45 razy przymiotnika „cnotliwy”, nie licząc nazw poszczególnych cnót. Rekolekcje były także czasem intensywnej modlitwy i okazją do zacieśnienia bliższych relacji pomiędzy zakonnikami obu polskich prowincji karmelitańskich. Od podziału prowincji ogólnopolskiej na dwie prowincje niezależne, tj. krakowską i warszawską, upłynęło już bowiem 22 lata, a więc wyrosło nowe pokolenie współbraci w powołaniu. Na rozpoczęcie i na zakończenie rekolekcji przybył także przełożony prowincjalny z Krakowa, o. Tadeusz Florek. Natomiast prowincjała z Warszawy reprezentował o. Jakub Kamiński, radny prowincjalny. W trakcie trwania rekolekcji celebrowano także srebrny jubileusz profesji br. Tadeusza Stanewicza z Gorzędzieja k. Gdańska, co było okazją do odnowienia ślubów zakonnych i braterskiej agapy na zakończenie rekolekcji.

Druga tura rekolekcji prowincjalnych dla zakonników, którzy nie mogli przybyć teraz, odbędzie się w dniach 31 sierpnia – 5 września, także w Wadowicach.

o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD
kronikarz wadowickiego klasztoru karmelitów bosych

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda