Home WiadomościZ kraju Zakończyły się Dni ks. Sarbiewskiego

Zakończyły się Dni ks. Sarbiewskiego

Redakcja

deon.plDoroczne Dni ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego SJ są już stałym punktem kulturalno-religijnych wydarzeń na Mazowszu.

W tym roku od 11 do 13 kwietnia odbywała się XI edycja, która została zorganizowana wspólnym staraniem instytucji kulturalnych, samorządowych, kościelnych i oświatowych Północnego Mazowsza, a zwłaszcza Płońska, Sarbiewa, Baboszewa, Pułtuska i Ciechanowa.

Kilkudniowe spotkanie rozpoczęło się w Płońsku od wręczenia nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Laur Sarbiewskiego”, którymi spośród 76 autorów, jacy nadesłali swoje prace, zostali: Anna Piliszewska z Wieliczki oraz Miłosz Anabell i Bożena Kaczorowska z Warszawy. Wypowiadając się w imieniu jury konkursu, o. Krzysztof Dorosz SJ podkreślił inspirujący wpływ „Horacego z Mazowsza” na poetów, którzy od 11 lat przysyłają swoje wiersze z różnych stron kraju, a nawet z zagranicy. Płońskie spotkanie uświetniła w śpiewająco poetycki sposób Renata Przemyk, której występ bardzo spodobał się publiczności, a ciąg dalszy wypełniła noc poetów z uroczym koncertem Pawła Krupki, hellenisty i dyplomaty.

Drugiego dnia w Sarbiewie (w miejscu urodzenia poety-jezuity) przypadło rozstrzygnięcie konkursu krasomówczego dla młodzieży. W miejscowej Szkole Podstawowej, nazwanej imieniem Sarbiewskiego, uczestnicy z powodzeniem prezentowali współczesną sztukę oratorską, którą oceniało jury pod przewodnictwem prof. Elwiry Buszewicz z UJ. Młodzi laureaci z radością i ze wzruszeniem przyjmowali swoje pierwsze życiowe wyróżnienia. Po konkursie młodzież ze sztandarem szkoły przeszła do zabytkowego kościoła parafialnego, gdzie uroczyście celebrowano eucharystię z okolicznościową homilią ks. prof. Waldemara Graczyka z UKSW. Po Mszy św. odbył się tam koncert muzyki barokowej z recytacją utworów M. K. Sarbiewskiego w świetnej interpretacji Macieja Gąsiorka.

Trzeciego dnia w Akademii Humanistycznej w Pułtusku miała miejsce konferencja naukowa pt. „Znaczniki tożsamości kulturalnej Mazowsza”, w czasie której dr Teresa Kaczorowska, prezes Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana, przedstawiła postać i osiągnięcia Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, zwanego „mazowieckim Horacym”. W sesji, której współorganizatorem było Mazowieckie Kuratorium Oświaty, uczestniczyła duża grupa nauczycieli z Mazowsza, a także pracownicy naukowi Akademii Humanistycznej. Przy okazji konferencji odbyła się promocja publikacji pt. „Maciej Kazimierz Sarbiewski SJ i jego twórczość”, będącej pokłosiem zeszłorocznej sesji naukowej w Ciechanowie, poświęconej „chrześcijańskiemu Horacemu”. Pułtuskiej konferencji towarzyszyła także wystawa fotografii Sławomira Zembrzuskiego „10 lat Międzynarodowych Dni M. K. Sarbiewskiego”. W tym czasie z czytelnikami w Płońsku i Baboszewie spotkania autorskie odbywali zaproszeni twórcy: Magdalena Węgrzynowicz-Plichta z Krakowa, Janina Osewska z Augustowa, Romuald Mieczkowski z Wilna i Marek Czuku z Łodzi.

XI Dni Macieja Kazimierza Sarbiewskiego były, jak co roku, czasem ciekawych spotkań przy muzyce i poezji, promowania literackich i oratorskich talentów, powracania do postaci i twórczości wybitnego, jezuickiego poety z próbą odczytania go na nowo. Przywracana pamięć inspiruje i zatacza coraz szersze kręgi, a dzieje się to poprzez takie właśnie inicjatywy, jak Dni Sarbiewskiego, które od przyszłego roku mają stać się Festiwalem. Ranga wzrasta!

Krzysztof Dorosz SJ / pk

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda