Home WiadomościZe Świata Zmarł ks. Piotr Smoliński MIC

Zmarł ks. Piotr Smoliński MIC

Redakcja

marianie.plZ głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 20 kwietnia 2015 roku zmarł nagle na zawał serca w Londynie w 51 roku życia, 31 konsekracji zakonnej i 25 prezbiteratu ks. Piotr Smoliński, członek Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów.

Zmarłego ks. Piotra polecajmy Bożemu Miłosierdziu. 

Curriculum vitae 

Ks. Piotr Wacław Smoliński syn Eugeniusza i Ewy z d. Kasianiuk urodził się 21 lipca 1964 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Szkołę podstawową ukończył w Rogoźnicy (1979), a następnie Liceum Ogólnokształcące w Międzyrzecu Podlaskim (1983).

Do Zgromadzenia został przyjęty 15 czerwca 1983 r., miesięczny postulat odbył w Lublinie, a roczny nowicjat w Skórcu w roku 1983-84. Pierwsze śluby złożył w Skórcu 8 września 1984 roku. W latach 1984-90 odbył studia filozoficzno-teologiczne w mariańskim WSD w Lublinie. Profesję wieczystą złożył w Elblągu 26 sierpnia 1989 roku. Święcenia prezbiteratu przyjął dnia 3 czerwca 1990 roku w kościele parafialnym w Warszawie na Stegnach z rąk ks. bpa Zbigniewa Józefa Kraszewskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej.

Pierwszą placówką duszpasterską była Góra Kalwaria, gdzie został katechetą i współpracownikiem w duszpasterstwie. W roku 1992 został skierowany na studia w zakresie historii filozofii na Wydziale Filozofii KUL.

W 1995 roku został mianowany rektorem rezydencji „domu profesorskiego”. W roku 1996 został mianowany wicerektorem i prefektem studiów w mariańskim WSD. Tego roku podjął także  pracę w KUL-u w Międzywydziałowym Zakładzie Historii Kultury Średniowiecznej. W 1999 roku Kongregacja dla Kościołów Wschodnich udzieliła mu pozwolenia na birytualizm. W roku 2002 uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii na podstawie rozprawy Edycja krytyczna „De consolatione theologiae” I-III Johannesa von Dambach napisanej pod kierunkiem ks. bpa prof. dra hab. Stanisława Wielgusa.

W roku 2005 przebywał na studiach w Pradze, a w roku 2006 został przeniesiony do domu generalnego z przeznaczeniem do pracy w kurii generalnej w charakterze archiwisty generalnego oraz został delegatem przełożonego generalnego do prowadzenia procesu beatyfikacyjnego sług Bożych z naszego Zgromadzenia: księży Fabiana Abrantowicza, Andrzeja Cikoty, Jana  Mendriksa,  Eugeniusza Kuleszy i Benedykta Skrindy.

W roku 2009 został odwołany z urzędu archiwisty generalnego i posłany do pracy duszpasterskiej w londyńskiej polonijnej parafii na Ealingu.

Requiescat in pace!

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda