Home WiadomościZ kraju Oblaci MN: Wygląd i symbolika Medalu Jubileuszu 100-lecia Polskiej Prowincji

Oblaci MN: Wygląd i symbolika Medalu Jubileuszu 100-lecia Polskiej Prowincji

Redakcja

Na progu uroczystości jubileuszowych chciałbym zaprezentować Medal Jubileuszowy 100-lecia Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Jego autorką jest p. Ewa Olszewska-Borys, absolwentka Wydziału Rzeźby  Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Awers przedstawia naszego Ojca Założyciela – św. Eugeniusza de Mazenoda – oraz biblijny cytat, znajdujący się w herbie Zgromadzenia: “Evangelizare pauperibus misit me – pauperes evangelizantur” (Pan posłał mnie głosić dobrą nowinę ubogim – ubogim głoszona jest dobra nowina, Łk 4,18; 7,22). Rewers jest upamiętnieniem 100-lecia Polskiej Prowincji, której symbolem staje się dłoń misjonarza, trzymająca oblacki krzyż. Eleganckie etui zawiera dyplom z imiennym lub wspólnotowym wyróżnieniem, wraz z historyczną mapką Polskiej Prowincji.

Pierwsze egzemplarze medalu wraz z dedykacją zostały już przekazane osobom, których kandydatury do takiego wyróżnienia zostały przedłożone administracji prowincjalnej. Kolejne będą przekazywane w najbliższych tygodniach i miesiącach, w uznaniu szczególnych związków z Polską Prowincją oraz duchowej bliskości z charyzmatem oblackim. Medal może pozostać stałym wyróżnieniem przyznawanym przez prowincjała, nawet po zakończeniu Roku Jubileuszowego.

Wartość medalu związana jest z duchową wymową oblackiego stulecia, ale także ze sposobem jego przygotowania i wykonania. Autorka medalu należy do grona wybitnych artystów specjalizujących się w tego rodzaju sztuce. Niezależną twórczość medalierską uprawia nieprzerwanie od 1965 roku. W swojej warszawskiej pracowni projektuje i rzeźbi medale do odlewu w brązie, modele medali bitych oraz monet. Zrealizowała liczne autorskie serie medali lanych. Jest autorką kilkudziesięciu monet kolekcjonerskich i obiegowych wyemitowanych przez Narodowy Bank Polski. Laureatka międzynarodowych nagród w dziedzinie sztuki medalierskiej za całokształt twórczości: The J. Sanford Saltus Award for Signal Achievements in the Art of the Medal (A.N.S, Nowy Jork 1993 r.) oraz  Premio Internationale Fiera di Vicenza alla Carriera (Vicenza 2006 r.)

Jak stwierdza dodawany do każdego egzemplarza certyfikat, medal został wykonany w Mennicy Polskiej S.A. przez znanych ze swego kunsztu jej pracowników, zgodnie ze wszystkimi zasadami sztuki menniczej i z wykorzystaniem materiałów najwyższej jakości.

Mam nadzieję, że będzie to jedna z piękny pamiątek naszego świętowania!

Paweł Zając OMI, prowincjał

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda