Home WiadomościZ kraju Oblackie media: „Misyjne drogi” i misyjne.pl nagrodzone przez Episkopat Polski

Oblackie media: „Misyjne drogi” i misyjne.pl nagrodzone przez Episkopat Polski

Redakcja

25 października 2018 r. podczas gali w warszawskiej Galerii Porczyńskich po raz drugi wręczono medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis” honorujące osoby i instytucje zasłużone dla misji. Wśród nich znalazła się redakcja „Misyjnych Dróg” i portalu www.misyjne.pl.

Wydarzenie zorganizowane w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II (Galeria Porczyńskich) zgromadziło przedstawicieli środowisk misyjnych w Polsce: przede wszystkim samych misjonarzy i misjonarki, osoby odpowiedzialne za formację misyjną w zgromadzeniach zakonnych, diecezjach i parafiach oraz delegację Papieskich Dzieł Misyjnych i Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Kapituła medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, byłego dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych, postanowiła nagrodzić przede wszystkim troje misjonarzy, którzy oddali całe życie misjom. Medale wręczane są w czterech kategoriach: „za zasługi w dziele misyjnym”, „pomoc modlitewna i duchowa”, „pomoc materialna i finansowa misjom” oraz „informacja medialna”. Kategorie zasług są uwidocznione na awersie medalu. Na jego rewersie znalazły się słowa zachęty: „Podziel się Chrystusem”.

Nagrodzonymi w kategorii „informacja mediana” zostali: dwumiesięcznik „Misyjne Drogi” i portal misyjne.pl. Pomysłodawcą i pierwszym redaktorem naczelnym był o. Alfons Kupka OMI, były prowincjał Misjonarzy Oblatów MN. Dwumiesięcznik od 35 lat informuje o sytuacji misjonarzy w świecie, ze szczególnym uwzględnieniem oblatów. Prowadzi formację misyjną, przekazuje parafiom materiały do animacji misyjnej. „Misyjne Drogi” stale się rozwijają. Od pięciu lat pismo prowadzi akcję „Misjonarz na Post” oraz program adopcji misyjnej. Od 2000 r. kontaktuje się z czytelnikami przez stronę internetową, a od 2016 r. portal misyjne.pl. Jest obecne także w innych nowych mediach. Nagrodzeni w tej kategorii zostali również wydawnictwo PDM „Missio-Polonia”, obchodzące 25-lecie działalności, oraz tygodnik katolicki „Gość Niedzielny”.

W czasie odbierania wyróżnienia przez redakcję o. prowincjał Paweł Zając OMI przypomniał postać o. Alfonsa Kupki OMI, który był nie tylko redaktorem naczelnym, poliglotą, prowincjałem, ale także architektem i budowniczym obiektów misyjnych. Obecny redaktor naczelny, o. Marcin Wrzos OMI podziękował za otrzymaną nagrodę i docenienie starań redakcji w dziele ewangelizacji. Przyznał, że media misyjne bardziej lub mniej dobrze nagłaśniają działalność misjonarzy i to przede wszystkim im należy się ogromny szacunek i uznanie. Podziękował pracownikom redakcji za ich zaangażowanie, pasję i fachowość.

W ubiegłorocznej, pierwszej edycji jedną z nagród otrzymała m.in. s. Alina Sienkiewicz ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki za 46-letnią posługę lekarską wśród chorych i cierpiących brazylijskich Indian. Medalem nagrodzono też Zofię Kusy, ofiarnie pracującą wśród dzieci w slumsach w Brazylii, Szymona Hołownię, założyciela Fundacji „Kasisi”, za duchowe i materialne wspieranie misji oraz Polskie Radio.

Medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” został ustanowiony przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji za wybitne osiągnięcia związane z działalnością na rzecz misji. W skład Kapituły Medalu bp Jerzy Mazur powołał: abp. Henryka Hosera, emerytowanego biskupa warszawsko-praskiego, wieloletniego misjonarza w Rwandzie oraz b. sekretarza Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, bp. Jana Piotrowskiego, b. dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, ks. Tomasza Atłasa, obecnego dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, ks. prof. Jarosława Różańskiego OMI z Katedry Misjologii UKSW, s. Dolores Dorotę Zok, przełożoną prowincjalną polskiej prowincji Zgromadzenia Misyjnego Sióstr Służebnic Ducha Świętego (werbistek), ks. Jerzego Kraśnickiego, dyrektora MIVA Polska, ks. Zbigniewa Sobolewskiego, dyrektora Dzieła Pomocy Ad Gentes oraz Marcina Przeciszewskiego, prezesa KAI.

(pg/misyjne.pl)

Za: oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda