Home WiadomościZ kraju Obraz Matki Bożej dla Sióstr Franciszkanek z Orlika

Obraz Matki Bożej dla Sióstr Franciszkanek z Orlika

Redakcja

Poświęcenie obrazu z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej dla Domu Prowincjalnego Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej w Orliku (diec. pelplińska) miało miejsce w czwartek, 24 stycznia, na Jasnej Górze. Poświęcenia dokonano podczas Mszy św. odprawionej w Kaplicy Cudownego Obrazu. 

„Dwa lata temu nasz klasztor ucierpiał bardzo podczas nawałnicy – opowiada s. Mirona Turzyńska, przełożona prowincjalna Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej – Straciliśmy ponad 7 ha lasu, nasze ogrodzenie, również klasztor ucierpiał. Wiele pomieszczeń zostało zalanych, natomiast ocalały wszystkie figury i wszystkie krzyże. Był to dla nas znak, że Pan Bóg nas nie zostawił, i chciałyśmy w jakiś sposób upamiętnić tę interwencję Bożą, tę Bożą Opatrzność. Kiedy kaplica i cały dom został pomalowany, odrestaurowany, pomyślałyśmy, że w naszej kaplicy pośrodku stoi tylko krzyż, a ponieważ Matka Boża jest patronką naszej prowincji, brakowało nam ikony Matki Bożej. Wiele mamy obrazów Matki Bożej w klasztorze, ale w kaplicy tego obrazu nie było”. 

„Matka Boża okrywa od Bałtyku po gór szczyty również nasze Kaszuby, i to jest nasze wielkie pragnienie, żeby Matka Boża wśród nas zaistniała – dodaje s. Mirona – W sobotę zaczynają się u nas rekolekcje zakonne, tuż przed Dniem Życia Konsekrowanego. W czasie tych rekolekcji Matka Boża będzie jeszcze stała w prezbiterium, będziemy razem z Nią przeżywać te rekolekcje. W dniu 2 lutego uroczyście zawiesimy Ją na ścianach w prezbiterium i Ona pozostanie tam na zawsze”. 

Mszy św. o godz. 16.45 przewodniczył o. Roman Wit, który rozpoczynając Eucharystię powiedział: „Stają z nami Siostry Franciszkanki od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej, aby zaprosić Maryję w tym znaku kopii jasnogórskiej do swojej kaplicy prowincjalnej, żeby tam Ona, jako Matka, otoczyła ich swoją miłością, aby także wypraszała potrzebne łaski dla całej prowincji i dla wszystkich sióstr”. 

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej powstało 10 maja 1835 roku. Był to dzień, kiedy Katarzyna Damen wraz ze “swoimi siostrami” zamieszkała w domu zwanym “Krepplem”, który w tym czasie znajdował się poza wsią Heythuysen w Holandii. W ciągu lat Siostry Franciszkanki borykały się z wieloma problemami, które pokonywały w duchu zawierzenia Bogu. Wnosiły franciszkański charyzmat prostoty i służby we współczesny im świat. Żyły duchem pokuty i miłości, troszcząc się o potrzeby bliźnich. Rozszerzały swoje apostolstwo w Holandii, w Niemczech oraz w Polsce zajmując się dziećmi, młodzieżą, chorymi i biednymi. 

Obecnie Zgromadzenie liczy 1400 sióstr w 10 prowincjach m.in.: w Niemczech, w Polsce, w Indonezji, w Brazylii czy w USA. W Polsce Dom Prowincjalny znajduje się w Orliku w diec. pelplińskiej, a sióstr w całym naszym kraju jest 150. 

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / es 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda