Home WiadomościZe Świata O. G. Woś: Podczas ŚDM Polacy są bardzo widoczni, gdyż praktycznie każdy ma biało-czerwoną flagę

O. G. Woś: Podczas ŚDM Polacy są bardzo widoczni, gdyż praktycznie każdy ma biało-czerwoną flagę

Redakcja

Polacy są bardzo widoczni, bo każdy ma praktycznie biało-czerwoną flagę. W pakietach pielgrzyma taka flaga od pana prezydenta się znalazła, więc oni są tu widoczni bardzo często. Jest tu prawie 4 tys. Polaków – i pielgrzymów, uczestników, ale też tych, którzy tutaj służą, wolontariuszy. Są bardzo szczęśliwi z tego, że mogą tutaj być – powiedział w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja o. Grzegorz Woś CSsR, który przebywa w Panamie, relacjonując przebieg Światowych Dni Młodzieży.

Wczoraj papież po raz pierwszy spotkał się z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży. Według danych podanych przez organizatorów, w spotkaniu wzięło udział ok. 350 tys. ludzi.

– Dało się odczuć przede wszystkim niesamowite oczekiwanie, takie wręcz gorączkowe oczekiwanie na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem. Wiemy, że młodzi są tutaj już od kilku czy kilkunastu dni, a wreszcie ten moment spotkania z Papieżem nadszedł. Było też takie zasłuchanie w słowa Ojca Świętego Franciszka. To było też niesamowite, że wśród tego hałasu, zgiełku, szumu, który młodzież zrobiła witając Ojca Świętego, kiedy rozpoczęła się ta część modlitewna, zapadła cisza. To też w centrum prasowym zauważyliśmy, że od razu w jednym momencie zrobiło się cicho – podkreślił o. Grzegorz Woś CSsR.

W planach kolejnego dnia ŚDM jest Droga Krzyżowa, a także liturgia pokutna z młodzieżą pozbawioną wolności, której przebieg nie będzie jednak transmitowany.

– Centrum prasowe podało taki lakoniczny komunikat, że ta transmisja z tego spotkania została odwołana. Spotkanie będzie miało miejsce. To jest nabożeństwo pokutne z młodzieżą w Las Garzas. To jest ok. 40 km od centrum Panamy i tam są osadzeni młodociani przestępcy, bardzo często nieletni z przerażającymi wręcz niekiedy wyrokami. Myślę, że też z powodów bezpieczeństwa i dyskrecji została transmisja z tego spotkania odwołana, natomiast to spotkanie się odbędzie – wyjaśnił gość „Aktualności dnia”.

Obecnych na ŚDM w Panamie Polaków bardzo łatwo dostrzec – akcentował redemptorysta.

– Polacy są bardzo widoczni, bo każdy ma praktycznie biało-czerwoną flagę. W pakietach pielgrzyma taka flaga od pana prezydenta się znalazła, więc oni są tu widoczni bardzo często. Jest tu prawie 4 tys. Polaków – i pielgrzymów, uczestników, ale też tych, którzy tutaj służą, wolontariuszy. Są bardzo szczęśliwi z tego, że mogą tutaj być, bo Ojciec Święty też o tym wczoraj powiedział, że dla niektórych to było niewyobrażalne przybyć na to spotkanie tutaj, do Panamy, bo to tak odległy kraj dla wielu, a to wszystko się dokonało, to wszystko się zdarzyło. Nie rzuca się w oczy jakieś zmęczenie, jakieś znużenie wśród młodzieży – mówił o. Grzegorz Woś CSsR.

Wczoraj podczas czuwania zaprezentowano sylwetki ośmiu patronów Światowych Dni Młodzieży, zarówno tych bardzo znanych, jak i tych, których zna mniej osób.

– Każdy z nich pokazuje inną drogę do bycia świętym, do bycia uczniem Chrystusa. Myślę, że dlatego tak wielu tych świętych i błogosławionych, żeby każdy z młodych ludzi, spoglądając na nich, nie powiedział: „ja tak nie mogę, ja tak nie dam rady”, tylko żeby odnalazł albo podobieństwo albo swoją drogę do świętości – ocenił gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z o. Grzegorzem Wosiem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj]

RIRM

Za: www.radiomaryja.pl

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda