Home WiadomościZ kraju Odnalezione w jasnogórskich archiwach

Odnalezione w jasnogórskich archiwach

Redakcja

Unikatowy rękopis odnaleziony w zbiorach archiwum jasnogórskiego został wydany. To owoc kwerendy o. Nikodema Kilnara, a jest nim kronika cudów i łask doznanych za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu w latach 1676-1780. To jedyny zachowany w Polsce dokument.

– To rękopis odnaleziony podczas moich poszukiwań archiwalnych materiałów dotyczących kultury muzycznej Jasnej Góry- wyjaśnia o. Kilnar. O. Kilnar od lat z wielką pieczołowitością na wielu różnych polach ukazuje bogatą tradycję muzyczną Zakonu Paulinów i Jasnej Góry.

Książka: o. Nikodem Kilnar “Cuda doznane przy Obrazie Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu w latach 1676-1780″ ukazała się nakładem wydawnictwa Polihymnia.

W tym roku mija 50 lat od koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w wieluńskiej kolegiacie, której dokonali kardynałowie Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła. – Ta książka to swoiste wotum na jubileusz – zauważył o. Kilnar.

Paulin przypomniał słowa kard. Wyszyńskiego wypowiedziane podczas koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia: „Z Jasnej Góry – duchowej stolicy Polski – przybywamy tutaj do Wielunia, do miasta niewielkiego wprawdzie, ale mającego bogatą przeszłość. Znamy jego dzieje. Podziwiamy jego zabytki, zachwycamy się wspaniałą architekturą waszej świątyni (…) Przyglądając się temu Obrazowi, jak na kolanach Świętej Bożej Rodzicielki spoczywa Dziecię Jezus, w pozycji właściwej tylko w gronie rodzinnym, przypominacie sobie z pewnością i waszą radość macierzyństwa, gdy z woli Boga wydałyście na świat nowe życie, nowego człowieka. Jakże taką radością mogłyście się nie podzielić z Najlepszą Matką! Przybiegałyście więc tutaj, aby dziękować Maryi za każde dziecko (…) Zeszliśmy z Jasnej Góry do „kołyski” stojącej na wieluńskim bruku, na którym czuwa Matka, Rodzicielka i Opiekunka wszystkich rodzących. Wołamy do Niej: Okaż się Matką dla całej Polski! Okaż się Pocieszeniem dla każdej rodziny!”.

Obraz znajduje się w kościele poaugustiańskim zbudowany w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego dla ojców augustianów wraz z klasztorem. Po zgonie ostatniego zakonnika w 1893 r. przeszedł pod zarząd kapłanów diecezjalnych. W 1965 r. z chwilą reaktywowania Kapituły Wieluńskiej przez Pawła VI – kościół został podniesiony do godności kolegiaty. Wizerunek matki Bożej został tu przywieziony z Krakowa w 1640 r. i od razu zaczęła słynąć łaskami. Jej kult umocnił się po 1675 r., kiedy papież Klemens X ustanowił święto Matki Bożej Pocieszenia.

Paulini przez wieki związani byli z Wieluniem. To tu także sprowadził ich książę opolski i wieluński Władysław Opolczyk. Funkcję przeora pełnił tu dwukrotnie o. A. Kordecki. W wieluńskim klasztorze posługiwał i zmarł o. Mikołaj z Wilkowiecka pisarz ascetyczny autor słynnej „Historyi o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim”.

W Polsce kult Matki Bożej Pocieszenia jest bardzo żywy, o czym świadczą liczne sanktuaria, a wśród nich te pod opieka paulinów: w Biechowie w arch. gnieźnieńskiej i Błotnicy w diec. radomskiej.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda