Home WiadomościZ kraju Odpust Matki Bożej Anielskiej

Odpust Matki Bożej Anielskiej

Redakcja

2 sierpnia przypada Święto Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli.  Jest to dzień odpustu tytularnego kalwaryjskiej bazyliki. Tegoroczne uroczystości odpustowe odbywały się w dniach 01-02 sierpnia.

W pierwszym dniu uroczystości o godz. 17.00 (godz. „W”) zabrzmiały dzwony kalwaryjskiej bazyliki, następnie odprawiona została pierwszosobotnia Msza św. wynagardzająca Niepokalanemu Sercu NMP, a po odśpiewaniu I nieszporów, w czasie Eucharystii o godz. 19.00, modlono się w intencji Ojczyzny. Wieczornej liturgii przewodniczył o. Micheasz Okoński, wikary klasztoru. Kaznodzieją odpustowym był o. Beniamin Synycja, misjonarz bernardyński z Libertad w Argentynie. W niedzielne popołudnie (o godz. 15.00) na dróżkach kalwaryjskich odprawiono Drogę krzyżową za Zmarłych. Uroczystości zakończyły II nieszpory i procesja eucharystyczna.

Kalwaryjska bazylika nosi wezwanie Matki Bożej Anielskiej. W głównym ołtarzu została umieszczona srebrna figura Maryi w otoczeniu aniołów, którą zakupił w Loreto we Włoszech w 1590 roku biskup Bernard Maciejowski, a poświęcił papież Sykstus V. Figurę przekazał bernardynom Mikołaj Zebrzydowski, fundator sanktuarium. 4 października 1609 roku biskup krakowski Piotr Tylicki w asyście biskupów: łuckiego Pawła Wołuckiego i pomocniczego krakowskiego Pawła Dębskiego, uroczyście konsekrował kościół.

Za: kalwaria.eu

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda