Home WiadomościZ kraju Ogarniali modlitwą związki niesakramentalne

Ogarniali modlitwą związki niesakramentalne

Redakcja

II Ogólnopolski Dzień modlitw w intencji osób żyjących w związkach niesakramentalnych odbył się w niedzielę, 2 sierpnia w licheńskiej bazylice. „Osoby te pozostają we wspólnocie Kościoła i nie powinny czuć się odłączone czy odrzucone” – zapewniał ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium, zapraszając do wspólnej modlitwy.

Centralnym wydarzeniem była południowa Msza Święta odprawiona przez ks. Kumalę przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. „Matka Boża ogarnia nas swoim spojrzeniem pełnym miłości i miłosierdzia. Jako Patronka Szczęścia Rodzinnego wpatruje się w nasze rodziny, małżeństwa i w każdego z nas. Jest zatroskaną Matką, która pragnie naszego dobra; Tą, która swoją macierzyńską miłością zachęca i przekonuje, by otworzyć się na działanie Jej Syna, Jezusa Chrystusa” – mówił marianin – „Ona towarzyszy nam i przekonuje, że warto zaufać Bogu i się mu powierzyć. Ukazuje nam Oblicze kochającego i miłosiernego Boga, który pochyla się nad każdym z nas, bo wszyscy jesteśmy Jego umiłowanymi dziećmi”.

Około 3 tysięcy zebranych osób modliło się za osoby żyjące w związkach niesakramentalnych, aby mimo trudności starały się budować swoje życie na wzajemnym zrozumieniu oraz na fundamencie wiary, nadziei i miłości w oparciu o Słowo Boże i modlitwę. Kustosz Licheńskiego Sanktuarium zachęcał, by wspierać modlitwą przyjaciół i krewnych żyjących w związkach niesakramentalnych. W homilii kapłan zwrócił uwagę na fakt,  iż obecnie co trzecie małżeństwo w Polsce, rozwodzi się, co z kolei pokazuje, jak wiele par przeżywa poważne kryzysy.

Chcemy powiedzieć w licheńskiej świątyni do tych, którzy znaleźli się w takiej sytuacji [w związku niesakramentalnym, przy. red.]: Pan Bóg was kocha, nie zostawia. On się od was nie odwrócił, nadal aktualne jest Jego zaproszenie do Nieba, nie jesteście wykluczeni czy wypchnięci z Kościoła!” – podkreślał ks. Kumala. Zakonnik mówił o głodzie eucharystycznym osób pozostających w związkach niesakramentalnych, którego nie mogą zaspokoić. W kontraście do nich pozostają osoby, które nie mają przeszkód, by przyjąć Komunię, a nie chcą z tej możliwości korzystać.

Nawiązując do słów odczytywanej w niedzielę Ewangelii, pytał, czy dostrzegamy cuda, w których uczestniczymy? „Żeby widzieć cud, trzeba wierzyć” – mówił kustosz sanktuarium – „Jeśli nie będziemy karmić się tym Chlebem, będziemy dalej głodni, upadniemy, nie zrealizujemy naszych zadań – dlatego otwierajmy nasze serca, by Go przyjąć.” Kapłan zachęcał także, by osoby, które nie mogą przystępować do Komunii Świętej, pielęgnowały w sobie głód eucharystyczny.

W Eucharystii uczestniczyło także kilkaset osób, łącząc się poprzez transmisję. Jeden z internautów na profilu Facebook’owym Sanktuarium tak skomentował dzisiejszą modlitwę: „Sanktuarium w Licheniu jako jedno z nielicznych nie zapomina i modli się za ludzi którzy przeżywają niemożność wzięcia ślubu kościelnego. W niektórych wypadkach mają Pana Boga głęboko w sercu i warto też za nich się pomodlić, bo Matka Boska Licheńska ma wszystkich pod opieką.

Bezpośrednio po Mszy Świętej odbył się wyjątkowy koncert, podczas którego największym organom w kraju towarzyszyła trąbka. Wykonawcami byli Maciej Gwóźdź (trąbka) i Łukasz Rogowicz (organy). Natomiast o godzinie 14.30 przy kontuarze licheńskich organów zasiadł Johannes Skudlik z Monachium, który zagrał kolejny z koncertów II Międzynarodowego Licheńskiego Festiwalu Muzyki Organowej.

W najbliższy weekend księża marianie zapraszają na Licheński Dzień Kobiet (sobota, 8 sierpnia), którego tematem przewodnim są słowa: „Spotkałam Jezusa”. Główna Msza św. zostanie odprawiona o godz. 12.00, a o godz.: 9.00, 11.00 i 17.00 będzie można wysłuchać tematycznych katechez biblijnych.

Z kolei w najbliższą niedzielę (9 sierpnia) odbędzie się spotkanie rodzin z Jezusem w domu Matki. Główną Mszę Świętą z eucharystycznym błogosławieństwem rodzin zaplanowano na godz. 12.00.

Za: lichen.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda