Home WiadomościZ kraju Odpust Tuchowski rozpoczęty!

Odpust Tuchowski rozpoczęty!

Redakcja

Mimo tego, że w tym roku w tuchowskim sanktuarium nie odbył się Wielki Odpust Tuchowski, wierni nie zostali pozbawieni możliwości pielgrzymowania do stóp Pani Tuchowskiej oraz powierzania Jej swoich spraw w dobie światowego kryzysu. W piątek, 4 września 2020 r. obchody zostały uroczyście rozpoczęte pod hasłem: „Matko Boża Tuchowska, pomagaj nam nieustannie!”. W tym roku potrwają do wtorku, 8 września.

Podczas Odpustu Tuchowskiego, kaznodzieje będą, przypominać wiernym pielgrzymom, kolejne wezwania z Nowenny do MB Nieustającej Pomocy. Na początek odpustu rozważaliśmy temat:
„ … abyś nas z lęku wyzwoliła”.

Mszy Świętej przewodniczył ks. abp Henryk Józef Nowacki. On również skierował do zebranych na sanktuaryjnym placu słowo Boże. W Eucharystii uczestniczyli też zebrani członkowie pielgrzymki strażaków.

Ksiądz arcybiskup w homilii podkreślił, iż będąc w tuchowskim sanktuarium jesteśmy w domu Maryi, co powinno kierować nas do zachwycenia się Jej wspaniałym życiem, które nie było wolne od cierpienia. Bóg stworzył w Maryi ideał, dzięki któremu może oddziaływać na człowieka – kontynuował kaznodzieja. Bóg bowiem nie chce, aby człowiek żył w lęku, rozpaczy czy beznadziei. Naszym zadaniem jest nieustannie zwyciężać siebie. W tym trudzie przy każdym człowieku stoi Maryja. Maryja uczy nas jak rozmawiać z Jezusem; przez ciszę, adorację, kontemplację.

Kaznodzieja zwrócił się także do zgromadzonych na placu strażaków. Dziękował im za ich ofiarną służbę, którą podejmują dla społeczeństwa. Podkreślił, że ich obecność na Eucharystii świadczy o tym, że pragną swoją służbę pełnić współpracując z łaską Bożą. Na zakończenie przypomniał, aby nie patrzeć tylko na swoją słabość i nędzę, ale przede wszystkim na Jezusa i Maryję, którzy są naszą siłą. I zachęcił, abyśmy jako dzieci Boże nieśli światło wiary.

Eucharystia zakończyła się adoracją Najświętszego Sakramentu, po której wierni w procesji udali się do bazyliki, gdzie miało miejsce zasłonięcie cudownego obrazu. Po nim nastąpiła modlitwa różańcowa na dróżkach zakończona apelem jasnogórskim.

Odpust Tuchowski trwać będzie do wtorku 8 września. Codziennie będzie można uczestniczyć w Eucharystii w godzinach: 6:00, 7:00, 9:00, 11:00, 15:00 i 18:00. W niedzielę natomiast Msze święte będą odprawiane w godzinach: 6:00, 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 14:00 i 18:00.

Każdego dnia po pierwszej Eucharystii pielgrzymi będą mogli uczestniczyć w śpiewie godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny, a o godzinie 17:30 w nieszporach Maryjnych. Stałym punktem każdego dnia będą modlitwy o powołania o 8:40 i 10:40, koronka do Miłosierdzia Bożego o 14:45, droga krzyżowa na dziedzińcu sanktuaryjnym o 16:30 i różaniec na dróżkach o 19:30 zakończony apelem jasnogórskim.

Codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:30 do 19:30 pielgrzymi będą mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. W niedzielę spowiedź będzie sprawowana od 5:30 do 19:30.

Wszystkich, z całego serca, zapraszamy do Tronu Matki Najświętszej na Odpust Tuchowski 2020!

br. Aleksander Ćwik CSsR, WSD Redemptorystów w Tuchowie

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda