Home WiadomościZ kraju Odpust w Tuchowie: „…abyś słabych w wierze umocniła!”

Odpust w Tuchowie: „…abyś słabych w wierze umocniła!”

Redakcja

Drugi dzień Odpustu Tuchowskiego – 5 września 2020 r. przeżywaliśmy pod hasłem: „Matko Boża Tuchowska, pomagaj nam nieustannie!”

Mszy św. o godz. 7.00 przewodniczył i homilię wygłosił o. Zbigniew Bruzi CSsR. Redemptorysta zachęcił wiernych m.in. do codziennej lektury Słowa Bożego. Najdoskonalszym przykładem zasłuchania w Słowo Boże jest Maryja, która nie przechodzi obojętnie wobec trudności w wierze, które nas spotykają.

O godzinie 9.00 rozpoczęła się Msza święta, podczas której zgromadziły się osoby konsekrowane. Uroczystej Liturgii przewodniczył o. Janusz Sok CSsR – prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. Podczas Liturgii miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii Św. Klemensa Hofbauera – redemptorysty, w 200 rocznicę jego śmierci. W homilii kaznodzieja nawiązał m.in. do postaci św. Klemensa Hofbauera, który przez swoje życie stał się niejako „dobrym patronem na trudne czasy”. Mimo wielkich trudność i przeciwności św. Klemens potrafił dostrzegać Boga w tym wszystkim co go otaczało – zaznaczył o. Janusz. Na koniec ojciec prowincjał zaapelował do wszystkich, abyśmy z tego świętego miejsca odchodzili umocnieni w wierze.

Msza święta o godz. 11.00 zgromadziła pielgrzymów Akcji Katolickiej. Przewodniczył jej oraz homilię wygłosił ksiądz Jan Siedlarz – pierwszy opiekun Akcji Katolickiej w naszej diecezji.

Sobotnie popołudnie tradycyjnie zarezerwowane jest dla rodzin z dziećmi, które i w tym roku zgromadziły się na placu sanktuaryjnym. Mszy Świętej przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. On również wygłosił homilię do zgromadzonych pielgrzymów. Na koniec Mszy Świętej odbyło się zawierzenie zebranych Matce Bożej Tuchowskiej.

Wieczorną Mszę Świętą celebrował o. Zbigniew Bruzi CSsR, misjonarz redemptorysta z Tuchowa; on również głosił homilię. Eucharystia zgromadziła czcicieli Matki Bożej, członków Rycerstwa Niepokalanej, róż różańcowych oraz przyjaciół Radia Maryja z Tarnowa, Dębicy, Tuchowa i okolic.

O. Zbigniew, odwołując się do wszechobecnej atmosfery zagrożenia zakażeniem, próbował pokazać, że jeszcze większym jest niewiara. Od ufności Bogu może odwodzić wiele rzeczy, pośród nich: samowolne zwalnianie się z praktykowania wiary, zgorszenie osobami Kościoła, osobiste grzechy popełniane przez każdego z nas.

Piękny, słoneczny dzień odpustowy zakończyliśmy apelem przed cudownym obrazem Matki Bożej, a potem modlitwą różańcową na dróżkach, z figurą Matki Bożej Fatimskiej, jak to czynimy w każdą I sobotę miesiąca i z udziałem sanktuaryjnej orkiestry.

tekst: br. Tomasz Marcinek CSsR, br. Piotr Mazur CSsR; fot.: br. Aleksander Ćwik CSsR, Krzysztof Jasiński, Krzysztof Świderski

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda