Home WiadomościZ kraju Odznaczenie dla kapucyna

Odznaczenie dla kapucyna

Redakcja

Ojciec Mikołaj Ferenc, kapucyn, został pośmiertnie uhonorowany odznaczeniemSprawiedliwy wśród Narodów Świata, za uratowanie podczas drugiej wojny światowej życia dwojga Żydów. Zakonnik zginął na Ukrainie, zamordowany przez bandy Stefana Bandery.

Mikołaj Ferenc urodził się 15 września 1894 roku na Łomżycy. W wieku 25 lat wstąpił do zakonu kapucynów, przyjmując imię Ignacy. Po kilkunastu latach życia w zakonie został proboszczem parafii w Markowej na Ukrainie.

Tam, w 1943 roku, przybyła Żydówka Ewa Trauenstein. Wkrótce dołączył do niej syn Lonek, na plebanii zwany Romkiem.

– Ksiądz Ferenc, by uniknąć pomówień i podejrzeń, przedstawił kobietę jaką żonę swojego przyjaciela porucznika, który zginął podczas wojny, ona zaś wychowuje syna swojej siostry, którą wywieziono w głąb Rosji. Lonek więc zwracał się do swej mamy “ciociu”. Aby rozwiać wszelkie podejrzenia, Ewa Trauenstein chodziła często do kościoła, gdzie siadała w pierwszej ławce razem z gospodynią Eugenią Stefańską. Jej syn zaś został ministrantem i codziennie służył do Mszy Świętej, a niejednokrotnie zastępował kościelnego. W ciągu dnia nowi lokatorzy plebanii pomagali gospodyni w pracach związanych z gospodarstwem domowym. Czasami ktoś zgłaszał podejrzenia, ale ksiądz szybko je ucinał – opisują dziennikarze „Naszego Dziennika”.

14 stycznia 1944 roku na plebanię w Markowej wdarły się bandy UPA. Banderowcy, na oczach Żydówki i gospodyni księdza, zamordowali Mikołaja Ferenca. Chcieli też zabić Lonka, chłopiec był jednak dobrze ukryty.

– Tej nocy nacjonaliści ukraińscy zamordowali w Markowej około 40 Polaków – wspomina Ewa Trauenstein.

Po pogrzebie księdza Ferenca żydowskich uciekinierów ukrył u siebie ksiądz Antoni Kania, proboszcz z Nowej Huty. Obojgu udało się przeżyć wojnę.

Na podstawie wspomnień kobiety, Instytut Yad Vashem rozpoczął badania w kierunku nadania kapłanom odznaczeniaSprawiedliwy wśród Narodów Świata.

– W czasie wojny w ponad 420 domach zakonnych w Polsce ukrywano Żydów. Oprócz tego kilkuset księży diecezjalnych pomagało wystawiając fałszywe dokumenty lub udzielając schronienia. Wiadomo również, iż ponad 55 księży i sióstr zakonnych w Polsce zostało zamordowanych za pomoc Żydom. Duchowni katoliccy, po rolnikach, stanowią najliczniejszą grupę społeczną, która ukrywała Żydów z narażeniem życia. Według danych z archiwum Instytutu Yad Vashem, około 80 procent odznaczonych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata to katolicy- wyliczają dziennikarze Naszego Dziennika.

Źródło: www.mylomza.pl 

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda