Home WiadomościZ kraju FSM: Nie opłaca się wierzyć?

FSM: Nie opłaca się wierzyć?

Redakcja

Na Kalwarii Pacławskiej trwa 26. Franciszkańskie Spotkanie Młodych. Tysiąc młodych ludzi z całej Polski przeżywa Spotkanie, którego motywem przewodnim jest góra Tabor i doświadczenie wiary.

Gościem 26FSM jest Grzegorz Wacław „Dziki” jeden z bohaterów książki Radykalni. Jego spotkanie rozpoczęło wtorkowy dzień FSMu. „Dziki” nie opowiadał o swoim nawróceniu, jak można byłoby przypuszczać, ale pokazywał młodym argumenty „za” i „przeciw”, z jakimi wiąże się wybór chrześcijańskiego życia.

Wieczorem na scenie pojawił się najpopularniejszy polski mim – Ireneusz Krosny. Artysta nie tylko zaprezentował przedstawienie, ale po nim podzielił się własnym świadectwem wiary opowiadając o codziennym życiu.

Wtorek poświęcony był zagadnieniu Bożej Obecności oraz uzdrowieniu. Modlitwę uzdrowienia prowadził o. Pacyfik Iwaszko z Krakowa. W tym dniu modlitwę przygotowywała również wspólnota Franciszkańskiego Duszpasterstwa Akademickiego. Studenci zachęcali, żeby modlić się modlitwą uwielbienia każdego dnia.

W środę odbędzie się sakrament bierzmowania, który przyjmie kilkoro podopiecznych z terapeutycznego ośrodka dla uzależnionych „San Damiano” w Chęcinach. Sakramentu udzieli nowy biskup przemyski – Stanisław Jamrozek, który na FSM przyjedzie po raz pierwszy.

Na ten dzień przewidziany jest także czas na spowiedź. Posłuży temu specjalnie przygotowane Nabożeństwo Przemienienia, które poprowadzi o. Marcin Drąg odpowiadający w krakowskiej prowincji franciszkanów za duszpasterstwo młodzieży i powołań.

FSM czyli Franciszkańskie Spotkanie Młodych to forma wakacyjnych rekolekcji, czas radości, modlitwy i wspólnoty przeżywane w duchu franciszkańskim. Każdego dnia w planie Spotkania znajdują się: Eucharystia, konferencje i dyskusje z zaproszonymi gośćmi, spotkania w małych grupach, koncerty czy wieczorne seanse filmowe: tzw. „kino pod chmurką”.

FSM jest najstarszym ogólnopolskim spotkaniem młodzieży, jego pierwsza edycja odbyła się w roku 1988 z inicjatywy franciszkanina o. Ryszarda Wróbla. Od tamtej pory w każde wakacje gromadzi kilka tysięcy młodych ludzi z całego kraju. Miejscem Franciszkańskich Spotkań Młodych jest malowniczo położona Kalwaria Pacławska – niewielka wioska koło Przemyśla położona u podnóża Bieszczad tuż przy granicy z Ukrainą.

Organizatorem Franciszkańskich Spotkań Młodych jest krakowska Prowincja Franciszkanów i Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej.

Tegoroczne Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 21 lipca i potrwa cały tydzień, a jego hasło brzmi: „Projekt Mesjasz- Tabor”. 

Elżbieta Dudek 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda