Home WiadomościZ kraju Ogłoszenia: modlitwa za ginących chrześcijan

Ogłoszenia: modlitwa za ginących chrześcijan

Redakcja

Trwa holokaust chrześcijan w Iraku. Pozostali jeszcze w tym kraju wierni są w tych dniach masowo mordowani, grzebani żywcem, prześladowani podczas próby ucieczki w trakcie której brak pożywienia i wody zabijają tych, którym udało się uciec przed kulami i maczetami islamskich ekstremistów. W związku z tą niewyobrażalną tragedią, która rozgrywa się przy całkowitej bierności światowej opinii publicznej, oprócz niedawnych apelów papieża Franciszka, włoski episkopat ogłosił dzień 15 sierpnia dniem modlitwy za prześladowanych chrześcijan. Poniżej komunikat w tej sprawie.

Konferencja Episkopatu Włoch

Biuro krajowe d.s. komunikacji społecznej

Prezydium Konferencji Episkopatu Włoch

Nie możemy milczeć

15 sierpnia, dzień modlitwy za prześladowanych chrześcijan

Od 14 do 18 sierpnia jesteśmy wezwani, aby towarzyszyć duchowo Ojcu świętemu w jego wizycie w Korei Północnej, gdzie weźmie udział w VI Dniu Młodzieży Azji.

Dla naszych wspólnot jest to cenna okazja, aby zbliżyć się do rzeczywistości tego Kościoła: Kościoła młodego, którego przejścia historyczne zostały naznaczone ciężkim prześladowaniem, które trwało prawie jeden wiek, w którym ok. 10000 wiernych poniosło męczeństwo: 103 z nich zostało kanonizowanych w 1984 r., z okazji 200-lecia początków wspólnoty katolickiej w tym kraju.

W tym świetle należy dostrzec siłę tematu, który cechuje wydarzenie: „Młodzi Azji! Obudźcie się! Chwała męczenników świeci nad Wami: „Jeżeli umarliśmy z Chrystusem, wierzymy, że także żyć będziemy z Nim” (Rz 6, 8).

Są to słowa, które chcielibyśmy, aby mogły wstrząsnąć także tą naszą Europą, roztargnioną i obojętną, ślepą i niemą wobec prześladowań, których dzisiaj ofiarą są setki tysięcy chrześcijan. Jeżeli brak wolności religijnej – założycielskiej w stosunku do innych wolności ludzkich – czyni ubogim szerokie obszary świata, autentyczna Kalwaria łączy ochrzczonych w krajach jak Irak i Nigeria, gdzie są oznaczani z powodu ich wiary i stają się celem ciągłych ataków ze strony grup terrorystycznych; wypędzeni z ich domów i poddani groźbom, prześladowaniom i przemocy, zaznając niezasłużonego upokorzenia zepchnięcia na margines i wygnania ze śmiercią włącznie. Ich kościoły są profanowane: starożytne relikwie, jak także posągi Matki Bożej i świętych, są niszczone przez integralizm, który ostatecznie nie ma w sobie nic autentycznie religijnego. W tych obszarach obecność chrześcijańska – jej ponad tysiącletnia historia, różnorodność jej tradycji i bogactwo jej kultury – jest w niebezpieczeństwie: ryzykuje zanikiem w tych samych miejscach, w których się narodziła, począwszy od Ziemi Świętej.

Wobec podobnego ataku na fundamenty cywilizacji, godności ludzkiej i jej praw, nie możemy milczeć. Zachód nie może kontynuować odwracania wzroku gdzie indziej, łudząc się, że może ignorować tragedię humanitarną, która niszczy wartości, które go ukształtowały, a w której chrześcijanie płacą cenę za uprzedzenia, które mylą ich w sposób nieograniczony z konkretnym modelem rozwoju.

Z naszej strony pragniemy, aby troska o przyszłość wielu braci i sióstr przekładała się w zaangażowanie informowani nas o dramacie, którym żyją, punktualnie zadenuncjowanym przez Papieża: „dzisiaj jest więcej chrześcijan prześladowanych niż w pierwszych wiekach”.

W tym duchu zapraszamy wszystkie nasze wspólnoty eklezjalne do zjednoczenia się w modlitwie z okazji Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Dziewicy Maryi (15 sierpnia), jako konkretny znak łączności z tymi, którzy są doświadczani ciężkim prześladowaniem.

Przez wstawiennictwo Dziewicy Matki, ich przykład niech pomoże także nam przezwyciężyć oschłość duchową naszego czasu, odkryć radość Ewangelii i odwagę świadectwa chrześcijańskiego.

Prezydium Konferencji Episkopatu Włoch

Rzym, 2 sierpnia 2014 r.

tł. red.

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda