Home WiadomościZ kraju Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich

Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich

Redakcja

Trwająca dzisiaj na Jasnej Górze ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich zgromadziła dziś ok. 300 osób. 

Jednodniowe spotkanie jak zwykle odbywa się tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego i stanowi okazję do rozmów wokół programu wychowawczego, spraw organizacyjnych dotyczących pracy w szkołach oraz organizacji IV Tygodnia Wychowania, który odbędzie się w od 14 do20 września 2014r. pod hasłem: „Wychowywać do prawdy”.

Także tegoroczne obrady dyrektorów szkół katolickich na Jasnej Górze poświecone są  roli prawdy w odpowiedzialnym wychowaniu, bo jak zauważyła  s. Maksymiliana Wojnar z Rady Szkół Katolickich – misja szkół katolickich jest ukazywanie roli prawdy w życiu społecznym, narodowym i państwowym; prawdy o kulturze, o naszej tożsamości osobowej:

Zdaniem s. Wojnar niepokoją zmiany w prawie, które odsuwają na dalszy plan podmiotowość nauczyciela i ucznia:

Nowy rok szkolny rozpocznie w Polsce ponad pół tysiąca szkół katolickich zrzeszonych w Radzie Szkół.
Patronką szkolnictwa katolickiego w Polsce od 9 lat jest Matka Boża Jasnogórska.

„Do zobaczenia za rok” te słowa najczęściej padały dzisiaj na Jasnej Górze. Od wczesnego rana z Sanktuarium w drogę powrotna do domu wyruszaja pielgrzymi, którzy uczestniczyli w uroczystościach ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Pątnicy zgodnie twierdzili, że jest trochę smutku że trzeba opuścić Matkę, ale mówią że do domu wracają pełni wiary i już planują kolejną pielgrzymkę:

Na święto Matki Bożej Częstochowskiej, w pieszych pielgrzymkach, dotarło na Jasną Górę ok. 35 tys. wiernych. Najliczniejszą grupę stanowili uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej, w której przyszło prawie 9 tys. pątników.
Przybyli także pielgrzymi z metropolii łódzkiej, częstochowskiej i ze Śląska.
Znaczna część tych pątników wraca także pieszo do swych domów.

Podobnie jak pielgrzymki z pierwszej połowy sierpnia przybywające na uroczystość Wniebowzięcia NMP, tak i te z drugiej połowy tego miesiąca realizowały w drodze hasło roku duszpasterskiego w Polsce. Modlono się za Kościół, papieża, kapłanów, Ojczyznę i w intencji Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 r. Krakowie. Dziękowano za kanonizację Jana Pawła II. Pielgrzymowano w duchowej łączności z Kościołem prześladowanym na Bliskim Wschodzie.

Za: Radio Jasna Góra

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda