Home WiadomościZ kraju Ojciec Góra pożegnał się z duszpasterstwem akademickim

Ojciec Góra pożegnał się z duszpasterstwem akademickim

Redakcja

Za 35 lat kierowania duszpasterstwem młodzieży szkolnej i akademickiej w Poznaniu dziękował 24 czerwca podczas mszy świętej w poznańskim kościele dominikanów ojciec Jan Góra – twórca Ruchu Lednickiego, którym będzie się nadal opiekował.

Zakonnik przewodniczył liturgii w kościele Matki Bożej Różańcowej o godz. 19, nazywanej popularnie „dziewiętnastką”, którą w każdą niedzielę celebrował i w czasie której głosił dla studentów kazania. Tym razem zamiast kazania odczytał „Akt zawierzenia przyszłości Jamnej i Lednicy Najświętszej Marii Pannie Niezawodnej Nadziei i Świętemu Jackowi, a nade wszystko Chrystusowi Panu”.

„Powierzam Ci samego siebie, a bardziej jeszcze tych, którzy zechcą ze mną współpracować i tworzyć w przyszłości Ruch Lednicki, czyli duszpasterstwo Jamnej i Lednicy. Polsce potrzeba ludzi dojrzałych i samodzielnych, Kościołowi potrzeba ludzi dojrzałej i odpowiedzialnej wiary” – zwracał się do Matki Bożej o. Góra.

Świętemu Jackowi, który w XIII wieku sprowadził Zakon Dominikanów do Polski, o. Góra zawierzył „apostolską wizję Ruchu Lednickiego”. „Bądź z nami Święty Jacku i daj nam łaskę apostolskiej gotowości, byśmy jeszcze dzisiaj wyruszyli głosić Chrystusa” – prosił zakonnik.

Do Chrystusa o. Góra modlił się słowami: „Wierzymy mocno, że wybierając Ciebie jako wartość podstawową i opcję fundamentalną, wkraczamy w nową rzeczywistość, w przestrzeń nadziei, w ewangeliczne novum. Tak jak wybór Ciebie przez Mieszka stworzył Polskę, tak wybór Ciebie dzisiaj przez młodych stwarza nową rzeczywistość i nową przestrzeń”

W odczytanym ze wzruszeniem akcie zawierzenia zakonnik zwrócił się także do Błogosławionego Jana Pawła II, który od początku patronował Ruchowi Lednickiemu, prosząc: „Święty Janie Pawle – módl się za nami”.

Wyrazy podziękowania o. Górze złożył współkoncelebrujący mszę przełożony Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego, o. Krzysztof Popławski. Prowincjał przywołał osobiste wspomnienia, kiedy w 1984 roku jako student Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wziął udział w kościele jezuitów w rekolekcjach wielkopostnych, które głosił właśnie o. Góra.

„Z tych rekolekcji do Zakonu wstąpiło nas pięciu. Pan Bóg więc posługiwał się także ojcem Janem, by przysparzać powołań Zakonowi Dominikanów. Chciałbym podziękować ojcu Janowi, że Pan Bóg nim się posługiwał, żeby dominikanie szli i głosili” – powiedział o. Popławski.

„To są lata, to są tysiące ludzi, spotkań, inicjatyw. To jest niemały wpływ na duszpasterstwo akademickie w Polsce, na liturgię, która stąd wyszła do innych kościołów w Polsce, to niemały wpływ na życie Kościoła w Polsce” – podsumował z kolei 35-letni okres duszpasterzowania o. Góry w stolicy Wielkopolski przeor poznańskich dominikanów, o. Cyprian Klahs.

W dominikańskiej świątyni zgromadzili się dawni i obecni wychowankowie o. Góry. Obecny był rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza, prof. Bronisław Marciniak. Młodzież odśpiewała znaną pieśń lednicką „Błogosław, Panie, wszystkie ludy ziemi”.

Zgromadzeni w kościele wierni podziękowali o. Górze gromkimi oklaskami. „Bardzo dziękuję, żeście z tej mszy świętej pogrzebowej zrobili mszę inauguracyjną. Zawsze wierzyłem w geniusz ludu Bożego” – skomentował żartobliwie zakonnik długą owację.

Po mszy o. Klahs poświęcił w poznańskim klasztorze nowy gabinet o. Góry, który od nowego roku akademickiego będzie się zajmował zainicjowanym przez siebie kilkanaście lat temu Ruchem Lednickim oraz ośrodkiem na Jamnej.

Jan Wojciech Góra urodził się 8 lutego 1948 roku w Prudniku na Opolszczyźnie. Do zakonu dominikanów wstąpił w wieku 18 lat. W 1972 roku złożył śluby wieczyste, a dwa latapóźniej przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1974-1976 był katechetą w Tarnobrzegu. W 1977 roku został duszpasterzem młodzieży w Poznaniu, a 25 lat temu – duszpasterzem akademickim.

O. Góra zasłynął najbardziej kilkanaście lat temu, gdy nad Jeziorem Lednickim koło Gniezna wybudował stalową bramę w kształcie ryby – znaku pierwszych chrześcijan. Na organizowane tam co roku na początku czerwca spotkania młodzieży przybywają dziesiątki tysięcy uczestników z kraju i zagranicy. Spotkaniom tym patronował Jan Paweł II.

Wcześniej o. Góra zapoczątkował spotkania studentów na zwykłej łące przy klasztorze w Ustroniu-Hermanicach, a w 1992 roku na górze Jamna pod Tarnowem założył ośrodek duszpasterstwa akademickiego, co przyczyniło się do odrodzenia spalonej przez hitlerowców wsi.

Związany od 35 lat z Poznaniem zakonnik otrzymał tytuł honorowego obywatela tego miasta. Poznańscy radni nadali mu to wyróżnienie za pracę wychowawczą z młodzieżą oraz „promowanie Poznania w Polsce i Europie”.

sz/dominikanie.pl

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda