Home WiadomościZ kraju Ołtarz Pokoju na Jasnej Górze

Ołtarz Pokoju na Jasnej Górze

Redakcja

Niezwykły Ołtarz Miłosierdzia Bożego „Królowa Kazachstańska”, wykonany przez gdańskiego artystę bursztynnika Mariusza Drapikowskiego, został wystawiony na Jasnej Górze. Ołtarz jest darem dla sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje w Kazachstanie. 

Dzieło Mariusza Drapikowskiego to monumentalna nastawa ołtarzowa z monstrancją. Ołtarz ma być symboliczną zachętą do modlitwy o pokój, i odpowiedzią na wielokrotne apele papieża bł. Jana Pawła II o modlitwę w tej intencji.

Ten szczególny ołtarz można zobaczyć na Jasnej Górze, w Wieczerniku – kaplicy pod namiotem, kierując się w prawo przed wejściem do bazyliki jasnogórskiej. W monstrancji, stanowiącej integralną część ołtarza, w czwartek, 2 sierpnia kustosz Jasnej Góry o. Ignacy Rękawek umieścił Najśw. Sakrament. Tym samym w jasnogórskim sanktuarium rozpoczęła się szczególna modlitwa w intencji pokoju i pojednania między ludźmi. Adoracja trwa codziennie w godzinach od 6.30 do 21.00. Ołtarz ma pozostać na Jasnej Górze do końca sierpnia.

„Kazachstan – ziemia, która wchłonęła krew, pot i łzy zesłańców 120 narodowości, represjonowanych przez zbrodniczy stalinowski system, jest miejscem szczególnego wołania o pokój i pojednanie” – przypomina artysta MariuszDrapikowski.

Ołtarz to pentaptyk – typ nastawy ołtarzowej, podobnej do tryptyku, lecz składającej się z części środkowej i dwóch par skrzydeł. Ołtarz ma 7,5 metra szerokości i 2,5 metra wysokości. Ukazuje plastyczną refleksję biblijną dotyczącą Miłosierdzia Bożego. Dlatego też w centrum zamykanego ołtarza, na planie jerozolimskiego Grobu Pańskiego, umieszczone zostały relikwie bł. Jana Pawła II i św. S. Faustyny.

Pośrodku umieszczona jest monstrancja w kształcie postaci Matki Bożej, tulącej do piersi Eucharystyczne Ciało Zbawiciela. Tło monstrancji stanowi sieć pełna ryb. To znak szczególnej łaski uratowania życia mieszkańcom Oziornego, jakiej poprzez modlitwę zanoszoną do Boga przez pośrednictwo Maryi dostąpili w trudnych latach wojny. Ołtarz nawiązuje także symboliką do wydarzeń związanych z sowieckim terrorem w Kazachstanie w XX w.

Oziornoje to mała małej wioska rzucona w step, około 100 km od Kokszetau, gdzie od 1936 r. byli zsyłani Polacy. W 1941 r. groziła im śmierć głodowa i wówczas doświadczyli szczególnej pomocy Matki Bożej. 25 marca powstało tam wielkie jezioro pełne ryb, które stały się pokarmem dla ludności Oziornoje i okolic, do końca wojny.

Ołtarz Miłosierdzia Bożego to druga po Tryptyku Jerozolimskim, z planowanych Dwunastu Gwiazd, czyli ołtarzy adoracji Najświętszego Sakramentu, przed którymi ma płynąć modlitwa w intencji pokoju na świecie. Oba dzieła powstały z inicjatywy Stowarzyszenia „Communita Regina della Pace”. Warto dodać, że Tryptyk Jerozolimski można było również zobaczyć na Jasnej Górze w sierpniu 2008 r.

„Chcemy, aby ta modlitwa wyszła z Jasnej Góry. I tak, jak przy pierwszym ołtarzu przeznaczonym do Jerozolimy, adoracja była rozpoczęta na Jasnej Górze, tak i teraz pragniemy, aby ta modlitwa i adoracja Najśw. Sakramentu trwała tutaj, u Matki Bożej Jasnogórskiej” – podkreśla Mariusz Drapikowski.

*

Także z Jasnej Góry do Oziornoje wyruszyło na motocyklach 5-ciu motocyklistów. Modlitwą w Sanktuarium rozpoczął się „Most Pamięci 2012”, druga już wyprawa motocyklowa śladami łagrów sowieckich, inspirowana duchem Rajdu Katyńskiego. Jej uczestnicy chcą dotrzeć do Kazachstanu.

Pierwszy Most Pamięci odbył się w 2011 roku. Miał na celu ukazanie dramatu polskich więźniów zesłanych w latach czterdziestych XX wieku do łagrów kołymskich. Jego uczestnik, Włodzimierz Lach, GOPR-owiec z Rajczy, przemierzył na motorze ponad 28 tys. kilometrów. Na Syberię zawiózł garść ziemi z Jasnej Góry, jako ostatnie pożegnanie dla poległych tam rodaków.

W tym roku uczestnicy rajdu „Most Pamięci 2012” uczczą pamięć ofiar represji stalinowskich z przymusowych wywózek do Kazachstanu. Wielu Polaków, wspaniałych patriotów po wywózkach do gułagów musiało pozostać tam na stałe – podkreślają uczestnicy Mostu Pamięci.

Głównym celem tegorocznej wyprawy mają być odwiedziny rodaków mieszkających na obczyźnie, przekazanie im jasnogórskiej ziemi oraz zebranie ziemi z miejsc naznaczonych przez piętno radzieckiej represji.

Trasa Mostu Pamięci 2012 Jasna Góra – Kazachstan obejmuje ok. 15 tys. km. Uczestnicy rajdu wyruszają w kierunku Samary przez Białoruś i Rosję, następnie kierując się do Kazachstanu, odwiedzą najważniejsze miasta i miejsca upamiętniające tragedię zesłańców.

W połowie sierpnia będą uczestniczyć w spotkaniu młodzieży Polonijnej z Kazachstanu i środkowej Azji w Ozjornoje. W drodze powrotnej zamierzają odwiedzić łagier w Permie, najdłużej działający obóz pracy dla więźniów politycznych w dawnym Związku Radzieckim.

Następnie chcą dotrzeć do Katynia i dołączyć do XII Rajdu Katyńskiego.

Więcej na: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda