Home WiadomościZ kraju Opat cysterski i wydawnictwo katolickie odebrali „Świętokrzyskie Victorie”

Opat cysterski i wydawnictwo katolickie odebrali „Świętokrzyskie Victorie”

Redakcja

O. Edward Stradomski, opat archiopactwa cystersów w Jędrzejowie oraz wydawnictwo „Jedność” znaleźli się wśród zdobywców tegorocznych „Świętokrzyskich Victorii”.

Wyróżnienie to jest przyznawane przez marszałka województwa dla najbardziej aktywnych w regionie. Uroczysta gala odbyła się 5 marca w Filharmonii Świętokrzyskiej.

Wzruszony opat Edward Stradomski przypomniał, że w jędrzejowskim klasztorze spędził 40 lat. – Już 22 lata jestem przełożonym. Jestem dumny z tego, że przez ten czas udało się zrobić coś dla lokalnej społeczności, a także dla pielgrzymów odwiedzających klasztor – powiedział.

Jego marzeniem, popartym wieloma staraniami, jest doprowadzeni do kanonizacji bł. Wincentego Kadłubka, patrona miasta, który spoczywa w opactwie jędrzejowskim.

O. Edward Stradomski pierwszy raz wybrany został opatem w marcu 1998 r.

Jędrzejów jest najstarszą siedzibą cystersów w Polsce. Opactwo zostało założone ok. roku 1140, jako pierwsze opactwo w Polsce i filia burgundzkiego klasztoru Morimond. W 1152 cystersi założyli tam szpital klasztorny, jako najstarszy w Polsce. Opactwo jest obecnie także sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka (1160-1223), który zrezygnował z biskupstwa krakowskiego i został cystersem w Jędrzejowie. Tam dokończył pisanie Kroniki Polskiej.

Po II wojnie światowej opactwo zostało odnowione przez mnichów opactwa Szczyrzyc. Opactwo zostało ponownie erygowane w 1989 r. Obecnie znajduje się w klasztorze 20 mnichów.

Z kolei Adam Ogonowski, dyrektor zarządzający w wydawnictwie Jedność przyznał, że nagroda sprawia jemu i zespołowi ogromną satysfakcję. – To ogromny sukces, ale na pewno gdyby nie dyrekcja wydawnictwa, to nie miałoby ono aż takich rozmiarów i osiągnięć. Wszyscy ciężko na to pracujemy, ale bez wzorów, pewnych działań, wyrzeczeń i podpowiedzi, jak współpracować, firma by się tak dobrze nie rozwijała. Pojawiamy się na rynkach europejskich, zdobywamy bardzo trudne certyfikaty, przechodzimy wszelkiego rodzaju audyty i kontrole, a to otwiera nam kolejne rynki – powiedział Adam Ogonowski. Obecnie wydawnictwo wchodzi na rynek francuski, przeszło też audyt i certyfikację firmy ze Stanów Zjednoczonych.

Wydawnictwo powstało z założonej w 1918 r. Drukarni Diecezjalnej „Jedność”. Publikuje książki z zakresu teologii, biblistyki, duchowości, filozofii, historii, bioetyki i hagiografii. Wydawnictwo zajmuje się także wydawaniem podręczników szkolnych, przewodników metodycznych i pomocy dydaktycznych (także dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych). W 2003 r. wydawnictwo podpisało umowę i stało się partnerem niemieckiego Wydawnictwa HERDER.

Czasy powojenne były najtrudniejszym okresem w historii wydawnictwa. W 1949 r. drukarnia Jedność została upaństwowiona, w 1950 r. cofnięto koncesję, w 1960 r. Wydawnictwo przestało istnieć. Dopiero po dwudziestu latach bp Stanisław Szymecki doprowadził do przywrócenia działalności wydawnictwa. Za swoją ponad stuletnią działalność Wydawnictwo zostało wielokrotnie nagradzane, m.in. Małym Feniksem 2018.

Świętokrzyska Victoria została ustanowiona w 2008 r. Jej celem jest promowanie najbardziej aktywnych świętokrzyskich samorządów, przedsiębiorstw i osób. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: Samorządność, Przedsiębiorczość i Osobowość. W każdej z nich o statuetkę i prestiżowy laur zwycięzcy ubiega się piątka nominowanych. W tym roku do plebiscytu zgłoszonych zostało w sumie 46 kandydatów.

dziar
tekst za: ekai.pl

Za: www.diecezja.kielce.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda