Home WiadomościZ kraju Oratorium o bł. Bronisławie Markiewiczu: „Bóg ponad wszystko”

Oratorium o bł. Bronisławie Markiewiczu: „Bóg ponad wszystko”

Redakcja

Wielkie, wspaniałe  muzyczne przedstawienie w formie oratorium  odbyło się w sobotę wieczorem w kościele Matki Bożej Królowej Aniołów w Warszawie na Bemowie.

W przedstawieniu pod dyrekcją kompozytora Piotra Pałki  wzięło udział 160 osób – artystów: solistów, muzyków  orkiestrowych , chóry osób świeckich i duchownych, schole  dziecięco – młodzieżowe.

Na przedstawienie przybyli:  ks. kard. Józef Glemp,  prymas-senior,  generał Michalitów, ks.  Kazimierz Radzik, Generalna Przełożona Sióstr Michalitek s. Natanaela Bednarczyk, zakonnice i zakonnicy, władze dzielnicy Bemowo, parafianie, mieszkańcy Warszawy i okolic.

Imponujący tryptyk pod tytułem  „Bóg ponad wszystko” został przygotowany dla uczczenia 100. rocznicy śmierci bł. Bronisława Markiewicza (1842-1912).

Autorem libretto jest s. Leonia Przybyło, michalitka, zaś kompozytorem – krakowski artysta – muzyk  Piotr Palka.

Uroczysta premiera Oratorium o bł. Bronisławie Markiewiczu  miała miejsce w czasie zlotu michalickiej młodzieży w Miejscu Piastowym, 16 czerwca 2012 r.

Całość nagrana została przez Telewizję TRWAM i została kilkakrotnie transmitowana przez tę telewizję.

Bronisław Markiewicz urodził się 13 lipca 1842 r. w Pruchniku koło Jarosławia. W 1863 r. wstąpił do seminarium duchownego w Przemyślu. We wrześniu 1867 r. przyjął święcenia kapłańskie. Z czasem ks. Bronisław odkrył w sobie powołanie do życia zakonnego. W listopadzie 1885 r. wyjechał do Włoch i tam wstąpił do salezjanów.

W marcu 1887 r. złożył śluby na ręce św. Jana Bosko. Po 5 latach, w  1892 r., za pozwoleniem przełożonych, powrócił do Polski i został proboszczem w Miejscu Piastowym.

Poświecił  się tutaj pracy z młodzieżą, głównie z ubogimi i sierotami. Otworzył Instytut Wychowawczy, przez który troszczył się o materialną i zawodową przyszłość podopiecznych. W 1897 r. założył dwa nowe zgromadzenia zakonne pod opieką św. Michała Archanioła, oparte na duchowości św. Jana Bosko. Charyzmat zgromadzeń opiera się 2 zasadach:” Któż jak Bóg: i „Powściągliwość i praca”. Zgromadzenia zostały  zatwierdzone dopiero po śmierci założyciela – gałąź męska w 1921 r., gałąź  żeńska – w 1928 r.

Ks. Bronisław Markiewicz w Miejscu Piastowym stworzył dom, w którym wychowały się setki chłopców. W 1903 r. powstała też nowa placówka w Pawlikowicach koło Krakowa. Prowadził  działalność wydawniczą, m.in. zapoczątkował wydawanie miesięcznika Powściągliwość i Praca. Był autorem i wydawcą wielu publikacji i dramatu, pt. Bój bezkrwawy, w którym przepowiedział Papieża Polaka. Dał początek nowym ruchom apostolskim. Zmarł 29 stycznia 1912.

W 1958 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Bronisława Markiewicza. Zakończył się on uroczystą beatyfikacją, dokonaną przez delegata papieskiego, kard. Józefa Glempa, w Warszawie 19 czerwca 2005 roku.

Rok 2012 jest obchodzony przez zgromadzenia michalickie jako  Rok Jubileuszowy  z racji 100. rocznicy śmierci bł. Bronisława Markiewicza, Ojca Założyciela tych zgromadzeń, wielkiego wychowawcy młodzieży.

W ramach Roku Jubileuszowego odbędą się jeszcze następujące wydarzenia:

23-24 listopada (sobota-niedziela) – Miejsce Piastowe

  • Sympozjum naukowe o bł. Ks. B. Markiewiczu.

30 stycznia 2013 (środa) – zakończenie roku jubileuszowego

  • Zakończenie Roku Jubileuszowego we wspólnotach michalickich
  • Uroczysta Msza św. w kaplicy Domu Macierzystego Sióstr Michalitek w Miejscu Piastowym.

Anna Dziemska 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda