Home WiadomościZ kraju Order Zasługi RP dla o. Wiesława Słowika SJ

Order Zasługi RP dla o. Wiesława Słowika SJ

Redakcja

jezuici.pl8 czerwca w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi RP kapłanowi oraz działaczowi społecznemu Ojcu Wiesławowi Słowikowi SJ, który od 1970 roku sprawuje posługę duszpasterską wśród Polonii i Polaków w Australii.

Odznaczenie, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wręczył Sekretarz Stanu, Szef Gabinetu Prezydenta RP Adam Kwiatkowski. W uroczystości uczestniczył Sekretarz Stanu w KPRP Andrzej Dera oraz działacze polonijni z Nowej Zelandii: Halina i Stanisław Manterysowie. Państwo Manterysowie wydali książkę: „Dwie ojczyzny – Polskie dzieci w Nowej Zelandii – Tułacze wspomnienia”, o losach polskich dzieci, które podczas II wojny światowej wywiezione w głąb Rosji, zostały ewakuowane wraz z Armią Andersa. 1 listopada 1944 roku – na zaproszenie rządu nowozelandzkiego – grupa 733 polskich dzieci przybyła do Nowej Zelandii, gdzie zamieszkała w Obozie Polskich Dzieci w Pahiatua. Stanisław Manterys był jednym z tych dzieci, zwanych „Dziećmi z Pahiatua”.

Źródło: Prezydent.pl

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda