Home WiadomościZ kraju Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami 92 miast

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami 92 miast

Redakcja

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami 92 polskich miast polskich miast. W Warszawie udział w Orszaku wzięło ok. 50 tys. osób.

Na Orszakach w całej Polsce rozdano 400 tys. koron i śpiewników. Orszak, jak co roku i dziś pozdrowił papież Benedykt XVI. Orszak po raz pierwszy odbył się też za granicą: na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii, w Hiszpanii i w Republice Środkowoafrykańskiej.

Głównym organizatorem Orszaku już po raz piąty jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która odpowiada za Orszak w stolicy oraz wspiera inne miasta w jego przygotowaniu. Organizatorzy wydrukowali i przekazali do miast 400 tys. koron i śpiewników.

We wszystkich wspomnianych miastach uczestnikami Orszaku było wiele tysięcy dzieci, rodziców, nauczycieli, członków organizacji harcerskich i służb porządkowych. W każdym z miast, w których przeszły Orszaki, patronaty nad nimi objęli miejscowi prezydenci i burmistrzowie miast oraz biskupi danej diecezji. W organizację włączyły się lokalne stowarzyszenia i organizacje. Orszak wsparły znane postacie ze świata kultury i mediów.

“Bardzo cieszymy się z tak licznego udziału w dzisiejszym Orszaku – mówi Maciej Marchewicz z Fundacji Orszak Trzech Króli. Mimo niesprzyjających w wielu miejscach warunków atmosferycznych gromadziliśmy się tłumnie, by wspólnie wyrażać naszą radość w oktawie Świąt Bożego Narodzenia, spędzać czas z rodziną i kolędować.

Orszak Trzech Króli to doskonała okazja zarówno dla wspólnego przeżycia i doświadczenia treści duchowych, jak i dania świadectwa wierze – napisał kard. Kazimierz Nycz do uczestników tegorocznego Orszaku Trzech Króli w Warszawie.

Fundacja Orszak Trzech Króli jest od 2012 roku organizacją pożytku publicznego. Od trzech lat współpracuje z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia – wolontariusze tej Fundacji zbierają na trasie przemarszu Orszaku datki na stypendia dla uzdolnionej młodzieży ze źle sytuowanych materialnie rodzin.

Orszak to również bogaty projekt edukacyjny adresowany do szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych oraz wiele imprez towarzyszących, w tym m.in. bardzo dobrze już rozpoznawalny konkurs na najpiękniejszą rodzinną szopkę bożonarodzeniową.

Miejsca, gdzie współorganizatorem Orszaku była Fundacja Orszak Trzech Króli: Babiak, Bardo, Bartoszyce, Bełchatów, Będzin, Białystok, Bielsko-Biała, Bogatynia, Bolesławiec, Bytom, Chełm, Częstochowa, Człuchów, Dobromierz, Działoszyn, Dziemiany, Dzierżoniów, Gdańsk, Gdynia, Giżycko, Gliwice, Zabrze, Głowno, Gniezno, Grębocin, Jarosław, Jelenia Góra, Katowice, Kętrzyn, Kłodawa, Kłodzko, Konin, Koszalin, Kościan, Kraków, Kudowa Zdrój, Kutno, Legnica, Lubawka, Lubin, Lublin, Lubowidz , Lwówek Śląski, Łaskarzew, Łęczna, Łomża, Łowicz, Miłakowo, Niepołomice, Nowogrodziec, Nysa, Oleśnica, Opole, Ostróda, Ożarów Mazowiecki, Płock, Pobiedziska, Porąbka, Poręba, Poznań, Prochowice, Puławy, Radom, Rypin, Rząsiny, Rzeszów, Stalowa Wola, Starachowice, Stryków, Suwałki, Szczecin, Szymanów, Śrem, Świdnica, Świdnik, Świebodzice, Tarnobrzeg, Tomaszów Lubelski, Tomaszów Mazowiecki, Tychy, Wałbrzych, Warka, Warszawa, Wejherowo, Wieszczyczyn, Wiśniowa, Włocławek, Włodawa, Wrocław, Zakopane, Ząbkowice Śląskie, Żukowo

Wielka Brytania – Eastbourne

Ukraina – Chmielnicki, Kamieniec Podolski

Republika Środkowoafrykańska – Ngaoundaye i Mann

Hiszpania – Badajoz

info.pras. / pz

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda