Home WiadomościZe Świata Pożegnania: o. Zenon Saliński OFMConv

Pożegnania: o. Zenon Saliński OFMConv

Redakcja

Z żalem zawiadamiamy, że 5 stycznia zmarł w Montrealu o. Zenon Saliński OFMConv (l. 88) z kustodii kanadyjskiej. Pogrzeb odbędzie się 9 stycznia o godzinie 11:00 w Montrealu.

Ojciec Zenon urodził się 1. kwietnia 1924 roku w Radomsku w rodzinie Adama i Anieli Kil. Przy rodzicach i w towarzystwie trzech młodszych sióstr spokojnie przeżył czas do rozpoczęcia okrutnej II wojny światowej. Tuż przed wojną, ukończył szkołę podstawową w Radomsku.

Od r. 1941 podejmuje pracę w Fabryce Maszyn – Kryzel i Wojakowski. Z tym zakładem pracy, z krótkimi przerwami, związany jest aż do roku 1952.

Względnie spokojne życie rodzinne sparaliżował dramat: w roku 1942 aresztowany przez Niemców jest jego ojciec. Wywieziony został do Oświęcimia i tam zamordowany w marcu 1943 roku.

Po zakończeniu działań wojennych Zenon kończy gimnazjum w Radomsku, “Mała Maturą”. W 1947. roku jest studentem 3-letniego Liceum Mechanicznego w Częstochowie, które kończy otrzymaniem dyplomu Technika Mechanika.

Do Zakonu Franciszkańskiego wstąpił w roku 1952. Po studiach w Krakowie w dniu 24. stycznia 1959 otrzymuje świecenia kapłańskie z rąk ks.Biskupa Karola Wojtyły – późniejszego Ojca Świętego – bł. Jana Pawła Wielkiego.

Po święceniach kapłańskich podejmuje pracę w powierzonych placówkach zakonnych: w Horyńcu Zdroju, w Zbylutowie, we Lwówku Śląskim i we Wrocławiu. Wszędzie pracował jako wikariusz i katecheta.

Prowincje Franciszkańskie w Polsce, uwzględniając zapotrzebowanie Prowincji Franciszkańskich w Stanach Zjednoczonych na kapłanów do pracy wśród Polonii, delegują chętnych. Wśród tych chętnych znalazł się też ojciec Zenon Saliński, którego wysłano do Kanady.

W 1970 roku, 28. października podejmuje obowiązki wikariusza w parafii Św. Michała Archanioła i Św. Antoniego Padewskiego w Montrealu.

Od 26. października 1976 r. przeznaczony jest do pracy w parafii Świętej Trójcy w Montrealu.

Kapituła kustodialna w 1986 roku poleca mu objęcie obowiązków duszpasterskich, jako rektora Misji Św. Wojciecha w Montrealu. Po trzech latach pracy w Misji Świętego Wojciecha zostaje wysłany do pomocy, jako wikariusz, do parafii Serca Jezusowego w Peterborough.

Do Montrealu wraca 1. października 1992 roku, by kontynuować pracę wikariusza w parafii Świętej Trójcy.

Od roku 1995, jako emeryt, jest rezydentem w parafii Św. Michała Archanioła i Św. Antoniego Padewskiego, pomagając w miarę swych sił w pracy duszpasterskiej.

Mimo podeszłego wieku i związanej z nim niesprawności fizycznej do końca był wzorem gorliwego kapłana, gdy resztkami sił kroczył codziennie do ołtarza, by sprawować Eucharystię.

Br. Leszek Łuczkanin
Sekretarz Prowincji

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda