Home WiadomościZ kraju Ostrzeszów: bp Bryl poświęcił celę św. o. Maksymiliana Kolbe

Ostrzeszów: bp Bryl poświęcił celę św. o. Maksymiliana Kolbe

Redakcja

– Potrzebujemy ludzi wykształconych w naszej ojczyźnie, ale potrzebujemy także ludzi wrażliwych, gotowych do niesienia pomocy innym – mówił bp Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Chrystusa Króla z okazji obchodów 100-lecia I LO w Ostrzeszowie. Biskup kaliski poświęcił Izbę Pamięci z celą św. o. Maksymiliana Kolbe, który od 9 listopada do 8 grudnia 1939 r. wraz z 33 braćmi zakonnymi z Niepokalanowa przebywał w obozie jenieckim znajdującym się w budynku szkoły.

W homilii celebrans podkreślał, że w szkole najważniejszy jest konkretny człowiek. – W szkole uczymy się humanizmu. To jest bardzo ważne, żeby wasza szkoła promieniowała duchem szacunku do każdego człowieka – powiedział bp Bryl.

Przekonywał, że obok wiedzy ważna jest formacja etyczna uczniów. – Bardzo potrzebujemy ludzi wykształconych w naszej ojczyźnie, ale potrzebujemy także ludzi wrażliwych, gotowych do niesienia pomocy innym. Wychowujmy proszę wrażliwych ludzi, którzy myślą nie tylko o sobie, ale są gotowi do tego, żeby zostawić siebie i pójść innym z pomocą. To bardzo ważne we współczesnych czasach – stwierdził kaznodzieja.

Zaznaczył, że w wychowaniu młodych ważna jest też troska o ich rozwój duchowy. Dbajmy proszę o to, aby pomagać młodym ludziom otwierać się na Pana Boga – mówił biskup kaliski.

Podkreślał, że szkoła powinna być miejscem, gdzie uczniowie uczą się kultury, spotkania i dialogu. – Papież Franciszek często mówi o tym, żeby „wszelkie społeczności stawały się miejscami spotkania i dialogu”, a szkoła jest takim miejscem. Ważny jest przekaz wiedzy, ale proszę zatroszczmy się też o styl spotykania się ludzi – powiedział bp Bryl.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali: ks. kan. Paweł Maliński, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Ostrzeszowie, salezjanin ks. Jarosław Pizoń, przełożony zakonny Inspektorii św. Jana Bosko we Wrocławiu, salezjanin ks. Władysław Kozera.

Po Mszy św. w budynku I LO otwarto Izbę Pamięci z celą św. Maksymiliana Kolbe, którą poświęcił bp Damian Bryl. O szczegółach pobytu o. Kolbe w obozie jenieckim w Ostrzeszowie od 9 listopada do 8 grudnia 1939 r. opowiedział ks. kan. Paweł Maliński.

Szkoła powstała w 1920 r. Początkowo mieściło się tu Koedukacyjne Gimnazjum Humanistyczne. W latach 1932-1939 działało Gimnazjum Salezjańskie.

Mury tego gmachu pamiętają lata okupacji hitlerowskiej. W budynku szkoły mieścił się wtedy obóz jeniecki, w którym krótko przebywał o. Maksymilian Maria Kolbe. Zginęli tutaj więźniowie różnych narodowości, a przede wszystkim Norwegowie.

Po wojnie wznowiono działalność Prywatnego Gimnazjum Męskiego Towarzystwa Salezjańskiego, które zostało zlikwidowane w 1954 r.

1 września 1959 r. rozpoczęło funkcjonować I Liceum Ogólnokształcące. 11 listopada 1978 r. dokonano aktu nadania szkole imienia Marii Skłodowskiej-Curie, a 10 listopada 1986 r. nastąpiło wręczenie sztandaru szkoły.

17 listopada 1989 r. odbyło się spotkanie z byłymi jeńcami więzionymi w budynku szkoły. W 2005 r. św. o. Maksymiliana Kolbe ustanowiono duchowym patronem szkoły.

ek / Ostrzeszów
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda