Home WiadomościZ kraju Oświęcim: dziękczynienie za beatyfikację matki Małgorzaty Szewczyk, założycielki Zgromadzenia Sióstr Serafitek

Oświęcim: dziękczynienie za beatyfikację matki Małgorzaty Szewczyk, założycielki Zgromadzenia Sióstr Serafitek

Redakcja

„Otwarta na natchnienia Bożego Ducha, zawsze dyspozycyjna, pouczana w wewnętrznej ciszy, trwała przed Bogiem w głębi swego serca” – podkreślił bp Piotr Greger, który przewodniczył dziś w Oświęcimiu liturgii dziękczynnej za dokonaną 8 lat temu beatyfikację matki Małgorzaty Szewczyk, założycielki Zgromadzenia Sióstr Serafitek i inicjatorki budowy oświęcimskiego domu macierzystego.

W homilii podczas Mszy św. w klasztornym kościele Matki Bożej Bolesnej w Oświęcimiu bp Greger wskazał, że błogosławiona Małgorzata Łucja Szewczyk „należy do szlachetnego grona tych, którzy w tej sztuce uważnego słuchania Boga są dla nas wspaniałym wzorem”.

„Kontemplacja, rozważanie w skupieniu, jest znakiem dojrzałości postawy Jezusowego ucznia, który milczy, aby słuchać; słucha, aby przyjąć Słowo i nadać mu konkretną formę życia” – zaznaczył.

Biskup przypomniał, że Małgorzata Łucja wiele razy dała dowód bycia osobą dojrzałej, kreatywnej refleksji. „Otwarta na natchnienia Bożego Ducha, zawsze dyspozycyjna, pouczana w wewnętrznej ciszy, trwała przed Bogiem w głębi swego serca, otwarta była na Boga, zawsze w klimacie tajemnicy wymagającej dyskrecji i zachowania właściwego milczenia. To, co jest głośne, hałaśliwe, obecne w świecie reklamy, przestaje być tajemnicą” – stwierdził bp Greger, wzywając do dziękowania z życie Błogosławionej.

Założycielka zgromadzenia bł. Małgorzata Łucja Szewczyk zapoczątkowała działalność prowadzonego przez siostry oświęcimskiego „domu ubogich” jeszcze pod koniec XIX wieku. Szczególnym charyzmatem serafitek jest praca wśród ubogich, starszych, chorych i niepełnosprawnych dzieci.

Poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę klasztoru serafitek w Oświęcimiu odbyło się 1 maja 1893 r. Pieniądze na budowę bł. Małgorzata zbierała za pomocą kwest. Pomagali też hojni darczyńcy. Od samego początku oświęcimskie serafitki opiekowały się tu osobami starszymi. Wkrótce powstał, istniejący do dziś, Zakład Opiekuńczo-Lecznicy. Na fachową opiekę liczyć tu może pięćdziesiąt kobiet w podeszłym wieku.

Siostry prowadzą przedszkole dla dzieci. Bł. matka Małgorzata założyła też sierociniec, odebrany przez komunistów po II wojnie światowej. Działa tu świetlica środowiskowa imienia matki Małgorzaty dla kilkudziesięciu dzieci. W Oświęcimiu funkcjonuje prowadzona przez serafitki stołówka z ciepłymi posiłkami dla potrzebujących. Oświęcimskie serafitki aktywnie katechizują w szkołach.

Założycielka zgromadzenia sióstr serafitek Małgorzata Łucja Szewczyk urodziła się na Wołyniu w 1828 r. Była osobą wrażliwą na działanie Boże i potrzeby bliźnich, odważnie włączając się w pomoc potrzebującym. Przez dwa lata pracowała w Ziemi Świętej sprawując bezinteresowną opiekę nad chorymi i potrzebującymi pielgrzymami. Tam odczytała swoje powołanie jako „siostrzyczki ubogich”.

Po powrocie do Polski siostra postanowiła realizować swoje postanowienia i udała się do Zakroczymia, aby odprawić rekolekcje pod kierunkiem bł. Honorata Koźmińskiego. Opiekowała się i utrzymywała kilka staruszek: opatrywała im rany, myła je i żywiła. Nie wahała się kwestować na ich potrzeby, choć sama cierpiała niedostatek. Zakładała domy starców, ochronki, domy dziecka. Posyłała siostry do szpitali i domów ubogich.

Ostatnie miesiące życia spędziła w domu zakonnym w Nieszawie, gdzie zmarła w opinii świętości 5 czerwca 1905 r. w wieku 77 lat. Ciało jej pochowano na miejscowym cmentarzu. Od 1951 r. doczesne szczątki m. Małgorzaty znajdują się w kruchcie kościoła serafitek w Oświęcimiu.

Została zaliczona w poczet błogosławionych 9 czerwca 2013 r. w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie.

KAI

Fot: diecezja.bielsko.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda