Home WiadomościZe Świata Brazylia: 60-lecie kapłaństwa polskiego pallotyna

Brazylia: 60-lecie kapłaństwa polskiego pallotyna

Redakcja

4 czerwca w parafii pod wezwaniem św. Sebastiana w Itaipu, w archidiecezji Niteroi, miała miejsce niecodzienna uroczystość: 60 lecie święceń kapłańskich Ks. Czesława Zająca SAC.W uroczystej Mszy św. obok jubilata uczestniczył Ks. Zbigniew Lewandowski, Przełożony Regii Matki Miłosierdzia Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Rio de Janeiro oraz współbracia, przyjaciele ks. Czesława i wierni. Na początku Mszy św. Abp Niteroi José Francisco Rezende Dias, skierował do ks. Czesława słowa podziękowania za „tak” powiedziane Bogu w odpowiedzi na powołanie i na potrzeby wiernych. Arcybiskup podkreślił, że jubilat pragnął odprawiać tą Mszę św. ze swoimi kursowymi w Polsce, jednak z powodu ograniczeń związanych pandemią było to niemożliwe. Podczas Mszy św. został odczytany list gratulacyjny Przełożonego Generalnego, Ks. Jacob Nampudakam SAC, w którym czytamy między innymi: ”Nadal stawiaj życie duchowe na pierwszym miejscu: Słowo Boże, modlitwę, medytację i centralne miejsce Eucharystii; rozpoznawaj bolesne oblicze Chrystusa, w cierpieniach osobistych i wspólnotowych, w nowych biedzie osobistej, moralnej i wspólnotowej. Utrzymuj życie w komunii z współbraćmi! Św. Wincenty Pallotti chciał, aby nasze życie wspólnotowe było doskonałe i stanowiło jeden z kompromisów naszej konsekracji, ponieważ Stowarzyszenie, głosząc i działając zgodnie, osiągnie wspaniałe rezultaty apostolskiej ewangelizacji”. Parafianie podziękowali Ks. Czesławowi za lata posługi. Dzieci w strojach krakowskich podziękowali w imieniu wszystkich zgromadzonych. Podczas podziękowania rozbrzmiały słowa pieśni „Barka”, której refren był śpiewany po polsku.

Ks. Czesław Zając urodził się19 stycznia 1937 roku w miejscowości Nawóz w archidiecezji Lubelskiej. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie, po trzech latach poczuł chęć naśladowanie naszego Pana Jezusa Chrystusa według drogi św. Wincentego Pallottiego. W 1958roku złożył pierwsza konsekrację w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego. 4 czerwca 1961 roku w kościele seminaryjnym Królowej Apostołów w Ołtarzewie wraz z gruba 18 diakonów przyjął świecenia kapłańskie przez posługę Biskupa Zygmunta Choromańskiego. W 1973 roku stał na czele grupy trzech pallotynów z Prowincji Chrystusa Króla w Warszawie, która przybyła do Brazylii. W 1974 roku został mianowany Delegatem Prowincjała dla nowo powstałej misji w Rio de Janeiro. Od tego czasu do dziś aktywnie uczestniczy w pracy misyjnej. Przyczynił się do otwarcia pallotyńskich placówek w diecezji Rio de Janeiro, Niteroi, Campos, Nova Friburgo. Wspierał prace nowo przybyłych polskich misjonarzy oraz zabiegał o miejscowe powołania. Przez wiele lat był ojcem duchownym w Pallotyńskim Wyższym Seminarium Duchownym w Rio de Janeiro. Jako długoletni proboszcz pierwszego kościoła pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w diecezji Rio de Janeiro promował kult Jezusa Miłosiernego wśród Brazylijczyków. Po utworzeniu w 2002 roku Regi Matki Miłosierdzia był członkiem Zarządu Regi. Mimo podeszłego wieku nadal pozostaje aktywnym kapelanem sióstr i wikariuszem w parafii. Jest przykładem misyjnego zaangażowania nie tylko dla polskich współbraci, ale również dla brazylijskich pallotynów i wiernych świeckich. Po prawie 50 latach pracy misyjnej, Ks. Czesław, mimo ograniczeń wynikających z wieku, aktywnie uczestniczy w pracy misyjnej.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda