Oświęcim: Św. Jan Bosko ma zostać patronem miasta

20 grudnia 2012 Rada Miasta Oświęcimia przyjęła uchwałę aby św. Jan Bosko został patronem miasta. Zakład Salezjański im. Ks. Bosko w Oświęcimiu to kolebka Zgromadzenia Salezjańskiego w Polsce. To tutaj przybyli 15 sierpnia 1898 roku pierwsi salezjanie przejmując ruiny podominikańskiego klasztoru. W krótkim czasie wybudowali szkołę z internatem i podnieśli z ruin dawny kościół p.w. Św. Krzyża, obecnie Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, który jest do dziś piękną wizytówką Oświęcimia.

Od swoich początków salezjańska szkoła w Oświęcimiu kształciła kompetentnych fachowców (ślusarz mechanik, tokarz, stolarz, modelarz odlewniczy, formierz odlewnik), o czym świadczy otrzymany w roku 1998 Złoty laur przedsiębiorczości. Szczególną dumą napawa fakt beatyfikacji dwóch wychowanków salezjańskiej szkoły w Oświęcimiu, którymi są: bł. ks. Józef Kowalski i bł. Edward Klinik.

Ostatnie lata działalności szkoły to poszerzenie oferty edukacyjnej dla młodzieży, która obok kształcenia się w szkole zawodowej i technikum (stolarz, obróbka skrawaniem, mechanik samochodowy) ma możliwość uczęszczania do gimnazjum i liceum.

Za: www.sdb.org.pl