Home WiadomościZ kraju Otrzymali papieskie relikwie

Otrzymali papieskie relikwie

Redakcja

Dominikańska parafia Świętego Dominika na warszawskim Służewie otrzymała już relikwie Błogosławionego Jana Pawła II, które 6 października zostaną wprowadzone uroczyście do kościoła parafialnego.

Relikwie krwi Błogosławionego Papieża delegacja mieszkańców i przyjaciół dominikańskiej parafii odebrała 28 września w Krakowie z rąk metropolity krakowskiego, kard. Stanisława Dziwisza, który przez wiele lat pracował u boku kard. Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II.

Podczas spotkania w siedzibie Kurii Metropolitalnej przy ul. Franciszkańskiej 3 służewski proboszcz, o. Witold Słabig przypomniał o świętowanym w tym roku jubileuszu 60-lecia parafii, którą w 1952 roku ustanowił kard. Stefan Wyszyński. Zwrócił także uwagę na wpływ, jaki na powstanie służewskiego klasztoru wywarła działalność o. Jacka Woronieckiego.

Kard. Dziwisz zauważył, że Błogosławiony Jana Paweł II miał liczne związki z dominikanami i bardzo cenił sobie charyzmat Zakonu Kaznodziejskiego. Nawiązując do postaci o. Woronieckiego, Ksiądz Kardynał przyznał, że pierwszą książką, jaką otrzymał od Karola Wojtyły, była „Etyka wychowawcza” autorstwa tego wybitnego dominikanina.

Następnie kard. Dziwisz przekazał na ręce proboszcza relikwie krwi Błogosławionego w ozdobnym relikwiarzu, a wszyscy obecni mieli okazję oddać im cześć. „To wielka łaska, że możemy modlić się już nie tylko za naszego wielkiego Rodaka, ale przez jego wstawiennictwo w niebie wypraszać potrzebne dla nas łaski, szczególnie w perspektywie zbliżającego się Roku Wiary” – powiedział o. Słabig po odebraniu relikwii.

Pielgrzymi ze Służewa uczestniczyli również we mszy świętej w prywatnej kaplicy przy Franciszkańskiej 3, w której 1 listopada 1946 roku diakon Karol Wojtyła otrzymał z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy święcenia kapłańskie. Do dziś zachowana została posadzka, na której przyszły papież leżał wówczas krzyżem. W kaplicy tej modlił się później wielokrotnie jako metropolita krakowski. Tu także redagował ważne zarządzenia, dokumenty i książki.

Po uroczystościach w krakowskiej kurii warszawscy pielgrzymi odwiedzili dominikańską bazylikę Świętej Trójcy – gdzie modlili się przy grobie Świętego Jacka – oraz Łagiewniki i Tyniec, z którymi także związana była osoba Karola Wojtyły.

Liturgiczne wprowadzenie relikwii Błogosławionego Jana Pawła II do kościoła Świętego Dominika odbędzie się 6 października podczas mszy świętej o godz. 19., którą odprawi sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Wojciech Polak.

Uroczystość odbędzie się w ramach Trzeciego Warszawskiego Dnia Modlitwy Różańcowej, który od 2010 roku z inicjatywy metropolity warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza odbywa się w pierwszą sobotę października w kościele służewskich dominikanów.

pag, sz, dominikanie.pl, fot. J. Berchali

Więcej (zdjęcia) na: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda