Home WiadomościZ kraju Otwarcie procesu beatyfikacyjnego założycielki Pocieszycielek

Otwarcie procesu beatyfikacyjnego założycielki Pocieszycielek

Redakcja

Pragniemy z radością podzielić się informacją o otwarciu procesu beatyfikacyjnego na etapie diecezjalnym Służebnicy Bożej Matki Róży Vujtechovej, Założycielki Zgromadzenia Sióstr Pocieszycielek Boskiego Serca Jezusa. Główne uroczystości odbędą się 30 listopada o 9.00 godzinie w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rajhradzie, pod przewodnictwem Księdza Biskupa Wojciecha Cikrle.

Matka Róża Vůjtěchová przyszła na świat 21.10.1876 w południowych Czechach, we wsi Obora, niedaleko Radobytec. Już w dzieciństwie cechowała się głęboką pobożnością i miłością względem najuboższych. Intensywnie przeżywała tajemnicę cierpienia Chrystusa, odczuwając pragnienie, by pocieszać Jego cierpiące Serce w służbie bliźnim.

Po ukończeniu szesnastego roku życia wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek w Pradze. Troszczyła sie o chorych i najuboższych w ich domach. Byli to ludzie, którzy z czasem stawali sie dobrodziejami sióstr.

Róża czuła jednak w swoim sercu, że droga na której realizuje swoje powołanie, nie daje jej spełnienia. Pragnienie by służyć najuboższym w duchu miłości wynagradzającej, stawało się coraz silniejsze. Odpowiedzią na pragnienie jej duszy była decyzja przełożonych, którzy w 1911r. skierowali ją do posługi wśród najuboższych w Brnie. Miejsce stało się przestrzenią realizacj Bożych natchnień, gdyż tutaj razem z brneńskim biskupem Pawłem Huynem w roku 1915 powołała do istnienia Zgromadzenie Sióstr Pocieszycielek Boskiego Serca Jezusa. Powołaniem i misją sióstr była praca wśród cierpiących a zwłaszcza tych zaniedbanych duchowo. Matka Róża Vůjtěchová wybudowała w Rajhradzie niedaleko Brna wielki klasztor, który do dziś jest sercem całego Zgromadzenia, a za swojego życia otworzyła 12 domów zakonnych w różnych częściach Czech i Moraw. W czasie II wojny światowej, gdy klasztor  w Rajhradzie znajdował się w centrum walk, ofiarowała swoje życie w intencji sióstr. Bóg przyjął jej ofiarę. Odeszła do Domu Ojca 5 września 1945 roku.

MODLITWA O BEATYFIKACJĘ MATKI RÓŻY I WYPROSZENIA ŁASK PRZEZ JEJ ORĘDOWNICTWO

Pane Jezu, Ty w sercu Matki Róży złożyłeś pragnienie oddania się Tobie, w duchu miłości wynagradzającej, by stała się pociechą Twego Najświętszego Serca.

Matka Róża łączyła swoje pace i cierpienia z dziełem Twego odkupienia w intencji zbawienia świata. Pragnienie to ją prowadziło, gdy służyła chorym, gdy zakładała i formowała Zgromadzenie Sióstr Pocieszycielek, gdy cierpliwie znosiła swoje krzyże i niedoskonałości.

Wynieś do chwały ołtarzy swoją Służebnicę Matkę Różę, a przez jej wstawiennictwo udziel mi łaski, o którą proszę…, aby jej miłość względem Ciebie i nieśmiertelnych dusz, stała się dla wielu przekładem do naśladowania. Naucz nas pracować i cierpliwie znosić swoje cierpienia w intencji zbawienia naszych braci i sióstr, a tak przemieniać krzyże naszego życia w życiodajną ofiarę. Najświętsze Serce Jezusa, ufam Tobie! Amen.

(Imprimatur: Biskup brneński, L.dz. Ep /354 / 13 z dnia 16.4.2014)

Za: www.pocieszyciele.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda