Home WiadomościZ kraju Pallotyni – Chełmno: Uroczystość poświęcenia kościoła

Pallotyni – Chełmno: Uroczystość poświęcenia kościoła

Redakcja

sac.org.plDnia 18 kwietnia br. w naszym chełmińskim wieczerniku przeżywaliśmy uroczystość poświęcenia wyremontowanego kościoła. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ prawie dokładnie 70 lat temu, 14 kwietnia 1945 r., została odprawiona pierwsza msza św. po opuszczeniu budynku przez Niemców. Od 21-go grudnia 1946 r., dzięki posłudze biskupa chełmińskiego Kazimierza Kowalskiego, dotychczasowa kaplica została podniesiona do rangi kościoła parafialnego.

Uroczystość poświęcenia kościoła zgromadziła 32 kapłanów z różnych pallotyńskich parafii, na czele z księdzem prowincjałem Adrianem Galbasem SAC, którzy, wraz z biskupem ordynariuszem diecezji toruńskiej Andrzejem Suskim, koncelebrowali Eucharystię. Na samym początku liturgii, ks. proboszcz Jerzy Bieńkowski SAC przedstawił krótką historię naszego pallotyńskiego domu w Chełmnie. Po nim członek rady parafialnej zdał sprawozdanie z przeprowadzonych prac remontowo-budowlanych, które odbywały się w kościele od 2009 r. Po powitaniu Ksiądz Biskup poświęcił ściany kościoła oraz ołtarz, po czym nastąpiło uroczyste wniesienie Ewangeliarza.

W homilii Ksiądz Biskup zaznaczył, jak ważny jest ołtarz w kościele. To na nim składamy wszystkie swoje dary, z którymi przychodzimy na Eucharystię. Podkreślił także sam symbol ołtarza, jako miejsca, na którym składana jest ofiara z Baranka, którym jest Jezus, a którego postać jest przedstawiona w płaskorzeźbie w ołtarzu.

Po homilii i litanii do wszystkich świętych nastąpił obrzęd namaszczenia ołtarza i ścian kościoła, którego dokonał Ksiądz Biskup wraz z Księdzem Proboszczem. Po namaszczeniu nastąpił obrzęd okadzenia, po czym ołtarz został przykryty obrusem, a diakon oddał cześć ołtarzowi poprzez ucałowanie. Na zakończenie tej części liturgii został zapalony paschał, od którego zapalono kolejno świece ołtarzowe oraz świece do miejsc namaszczenia kościoła.

Liturgia Eucharystyczna rozpoczęła się od procesji z darami ofiarnymi, w której niesiono między innymi monstrancję – dar, który ma oznaczać gotowość do adoracji Najświętszego Sakramentu.

Na zakończenie uroczystości poświęcenia kościoła głos zabrał Ksiądz Prowincjał. Skierował on słowa podziękowania do Księdza Biskupa – za dar poświęcenia naszego parafialnego kościoła, do Księdza Proboszcza – za trud podjęcia się remontu i przebudowy kościoła oraz do wszystkich oso bób, które wspomagały we wszelaki sposób remont. Ksiądz Prowincjał skierował także słowo do parafian, mówiąc, że nawet ta wyremontowana świątynia może stać się brzydka, bo kościół upiększa modlitwa wiernych, ich obecność. Podziękowania zostały skierowane także przez członków rady parafialnej najpierw do księdza biskupa Andrzeja Suskiego, następnie do księdza proboszcza Jerzego Bieńkowskiego SAC.

Ks. Jerzemu Bieńkowskiemu SAC wraz ze wszystkimi osobami zaangażowanymi w sprawy remontu i przebudowy naszego chełmińskiego wieczernika składamy serdeczne podziękowania, za każdy włożony trud. Niech Pan Bóg kiedyś wynagrodzi każdą kroplę potu, która została włożona w tę przebudowę.

Wszystkim współbraciom posługującym w Chełmnie oraz parafianom życzymy tego, aby ten wyremontowany kościół nigdy nie zbrzydł przez brak wiernych. A poświęcony kościół parafialny pw. św. Józefa w Chełmnie niech będzie Ad infinitam Dei GloriamAd salvantas animasAd destruendum peccatum.

kl. Przemysław Budziński SAC

Za: www.sac.org.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda