Home WiadomościZ kraju Pallotyni – Ołtarzew: Sympozjum Teologiczne o Miłosierdziu

Pallotyni – Ołtarzew: Sympozjum Teologiczne o Miłosierdziu

Redakcja

InfoSACDrugi dzień (20 maja 2016 r.) Międzynarodowego Sympozjum Teologicznego rzucił nowe światło na tematykę Miłosierdzia Bożego. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało: Miłosierdzie Boże od notyfikacji watykańskiej do współczesności. Organizatorami było Wyższe Seminarium Duchowne Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego oraz Centrum Teologii Apostolstwa Pallotianum w Ołtarzewie. Spotkanie odbyło się w ramach Ołtarzewskich Dni Apostolstwa. Na sympozjum przybyli m.in.. ks. bp Henryk Ciereszko, ks. prof. Czesław Rychlicki oraz ks. prof. Stanisław Zarzycki SAC.

Ostatni dzień zgłębiania podanego tematu rozpoczął się od modlitwy Jutrznią, której przewodniczył ks. Bogusław Bogdan SAC – ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie. Po śniadaniu uczestnicy zgromadzili się w auli seminarium, gdzie ks. Waldemar Pawlik SAC – rektor pallotyńskiego seminarium, poprowadził modlitwę. Ks. Pawlik powitał także zgromadzonych gości w kolejnym dniu spotkania.

Pierwszym prelegentem drugiego dnia sympozjum był ks. prof. Marian Kowalczyk SAC, mówiący na temat: Troska o poprawny przekaz orędzia Miłosierdzia Bożego w pallotyńskiej wspólnocie ołtarzewskiej. Ks. Kowalczyk wspominał o Ośrodku Studiów Pallotyńskich utworzonym w Ołtarzewie, a mający ogromny wpływ na kształtowanie się różnych dziedzin nauki. Prelegent podkreślał także znaczenie działalności ks. Lucjana Napoleona Baltera SAC, ks. Anastazego Bławata SAC i ks. Romana Foryckiego SAC, którzy włożyli dużo sił w propagowanie Bożego Miłosierdzia. Z Ołtarzewa wyszła inspiracja do peregrynacji obrazu Miłosierdzia Bożego po diecezjach, po peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Jasnogórskiego. Peregrynacja rozpoczęła się z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim, które prowadzą pallotyni. Świeccy prosili nas – mówił prelegent – abyśmy przybliżali im Boże Miłosierdzie. I dodał: Oby cały Kościół stawał się miłosierny.

Ks. bp Henryk Ciereszko – członek zwyczajny Międzynarodowej Akademii Miłosierdzia przy sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach oraz przewodniczący zespołu KEP ds. sanktuariów – był drugim mówcą. Ksiądz biskup omówił temat: Błogosławiony Michał Sopoćko, apostoł Miłosierdzia Bożego, oraz jego rola we współczesnym upowszechnianiu się kultu Bożego Miłosierdzia. Ks. Sopoćko ukazywał Miłosierdzie Boże swoją działalnością, przy czym nie wskazywał na s. Faustynę. Widział on ten kult jako zaufanie Bożemu Miłosierdziu i zwróceniu się ku Bogu.

Po wystąpieniu ks. bpa Henryka Ciereszko nastąpiła dyskusja i przerwa.

Rola Miłosierdzia w odnowie współczesnego świat– tak brzmiał tytuł wystąpienia ks. prof. Czesława Rychlickiego z UMK w Toruniu. Kościół musi podejmować wysiłek do ukazania prawdziwego miłosiernego oblicza Boga […] i wzoru miłosiernego postępowania w Osobie Jezusa Chrystusa – wskazywał prelegent. W swoim wystąpieniu ks. Rychlicki powoływał się na nauczanie Soboru Watykańskiego II oraz dokumenty papieskie. Moc Kościoła jaką może tchnąć w ludzi– mówił ks. profesor – tkwi w wierze i miłości.

Ostatnim prelegentem Międzynarodowego Sympozjum Teologicznego był ks. prof. Stanisław Zarzycki SAC z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który pochylił się nad tematem: Duchowość aktu zawierzenia siebie i świata Miłosierdziu Bożemu. Prelegent stwierdził, że obecny katechizm ukierunkowuje na dojrzewanie wiary i promieniowanie nią poprzez świadectwo, a także dodaje, że słusznym jest powierzenie się Bogu i uznawanie słów Boga. „Ufam wbrew wszelkiej nadziei morzu Miłosierdzia Twego” – te słowa św. Faustyny przytoczył prelegent. I przypomniał o akcie zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego dokonał papież Jan Paweł II w Krakowie-Łagiewnikach w 2002 roku.

Eucharystia pod przewodnictwem ks. bp. Henryka Ciereszko zakończyła tegoroczne sympozjum.

Al. Dominik Gaładyk SAC

Za: InfoSAC 24/05/2016 [17]

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda