Home WiadomościZ kraju Pallotyni – Warszawa: drugi dzień XXIII zebrania prowincjalnego

Pallotyni – Warszawa: drugi dzień XXIII zebrania prowincjalnego

Redakcja

pallotyni.orgDrugi dzień XXIII Zebrania Prowincjalnego (ZP) rozpoczął się Eucharystią z Jutrznią o godz. 7.00. Przy ołtarzu konstancińskiego Wieczernika stanęli delegaci przełożonego prowincjalnego z Wybrzeża Kości Słoniowej, Kolumbii i Wenezueli, Kanady, Ukrainy oraz Słowacji i Czech. Mszy św. przewodniczył najstarszy wiekiem spośród 5 delegatów, ks. Adam Franciszek Pacuła z Delegatury Matki Bożej Pokoju, który na ZP przybył z ks. Dibi Koffi Pierre, pierwszym Iworyjczykiem wyświęconym w 2009 r. Homilię zaś wygłosił najmłodszy wiekiem, ks. Vladimír Peklanský z Delegatury Świętych Cyryla i Metodego. Warto w tym miejscu sprecyzować, iż w ZP uczestniczą również reprezentanci współbraci posługujących w Wiedniu, Rzymie i na Antylach. W sumie, z 10 różnych krajów świata.

1_PK2_9047.jpgPoranek w sali na górze rozpoczął się liturgiczną Modlitwą w ciągu dnia, w której trakcie ojciec duchowny ZP dokonał krótkiego wprowadzenia koncentrując się na świętych patronach dnia, Tymoteuszu i Tytusie oraz zwracając uwagę na to, iż św. Wincenty Pallotti posiadał wyjątkową umiejętność interpretacji wydarzeń w perspektywie wiary, pozostając bardzo wrażliwy na „czas obecny”. Chodzi o to, abyśmy i my nie utracili tej wrażliwości zwłaszcza gdy, po wysłuchaniu wczorajszej relacji ks. prowincjała Józefa Lasaka i porannego sprawozdania ks. Tomasza Pławnego, Administratora Prowincjalnego, podejmiemy debatę nad stanem Prowincji Chrystusa Króla.

2_PK2_9136.jpgI tak też się stało. Po wczorajszej relacji Księdza Prowincjała i porannym sprawozdaniu Księdza Administratora, ojcowie kapitulni zostali zaproszeni do refleksji i debaty. Kilkunastu współbraci podzieliło się swymi spostrzeżeń, komentarzami, niepokojami i pytaniami na bazie obu sprawozdań, po czym księża Prowincjał i Administrator ustosunkowali się doń.

Przedpołudniowa sesja dnia drugiego zakończyła się wprowadzeniem do Instrumentum laboris wypracowanym przez Komisję ds. Zebrania Prowincjalnego. Wprowadzenia tegoż dokonał przewodniczący komisji, ks. Mirosław Mejzner. Podzielił on swoje wystąpienie na 3 części: filozofia kapituły, zasadnicze charakterystyki Instrumentum laboris oraz wprowadzenie do pracy w grupach. Co do grup roboczych, powstało takowych 8, każda licząca po 4/5 członków. Są to następujące grupy: ds. apostolstwa, ds. formacji kandydatów i współbraci, ds. nowego zapału misyjnego, ds. wspólnot międzynarodowych, ds. liderów Stowarzyszenia, ds. struktur organizacyjnych i administracyjnych w SAC, ds. apostolstwa rodziny oraz ds. apostolstwa Miłosierdzia. W zakończeniu, wychodząc od wieloznaczeniowego słowa instrumentum, ksiądz przewodniczący zachęcił słuchaczy do twórczego posługiwania się partyturą jaką stanowi Instrumentum laboris.

3_PK2_9201.jpgW godzinach popołudniowych – pod batutę Prezydium ZP – ojcowie kapitulni zaczęli więc „wygrywać pierwsze nuty”. Na pierwszy ogień poszedł blok tematyczny dotyczący tematu centralnego na XXI Zebranie Generalne: „Regułą podstawową naszego najmniejszego Stowarzyszenia jest życie Pana Naszego Jezusa Chrystusa” (OOCC III, 40) oraz związane z nim wnioski i propozycje ze wspólnot miejscowych. Każdy grał tak jak potrafił, bo charyzmat pallotyński bardzo sobie ceni wielorakość i różnorodność. Jedni klasycznie i profesjonalnie. Inni bardziej oryginalnie, tzn. mniej konwencjonalnie i stereotypowo. I choć nie wszyscy grali tak samo, każdy grał to samo.

Ostatnim akordem w sali na górze była słowno-medialna prezentacja poszczególnych Delegatur, którą poprowadzili sami delegaci przełożonego prowincjalnego. Drugi dzień ZP zakończył się kolacją i nabożeństwem pokutnym.

Ks. Łukasz Gołaś i ks. Stanisław Stawicki
(Komisja ds. Komunikatów medialnych)

Więcej na: www.pallotyni.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda