Home WiadomościZ kraju Prawie 100 tys. pielgrzymów chce odwiedzić Jasną Górę podczas ŚDM

Prawie 100 tys. pielgrzymów chce odwiedzić Jasną Górę podczas ŚDM

Redakcja

jasnagora.comJuż 95 tys. osób zgłosiło chęć nawiedzenia Jasnej Góry podczas Światowych Dni Młodzieży. W Sanktuarium we wtorek, 26 stycznia odbyło się spotkanie robocze zespołu z województwa śląskiego, przygotowującego to wydarzenie. Wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich pięciu diecezji leżących na tym terenie, przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji i innych służb, które pomagają w organizacji zjazdu młodych.

Jak powiedział ks. Michał Jaskuła, zastępca koordynatora ŚDM w archidiecezji częstochowskiej, rozmowy w tym zespole toczą się już od dawna, ale teraz przybierają na intensywności. – Dyskutujemy na różne sposoby, o wielu sprawach, tak, by spotkanie młodych z całego świata było jak najlepiej przygotowane w naszych diecezjach, i by przyniosło jak najlepsze owoce – powiedział ks. Jaskuła.

Jak wyjaśnił, zwykle takie spotkania odbywały się w Katowicach, ale ze względu na wyjątkowość Jasnej Góry i chęć nawiedzenia Sanktuarium przez wielu młodych z różnych krajów, postanowiono rozmawiać o Częstochowie właśnie w klasztorze, by móc jeszcze lepiej zapoznać się z potrzebami i stanem przygotowań.

W spotkaniu roboczym przed Światowymi Dniami Młodzieży wzięła udział delegacja ojców paulinów, którzy z ramienia Zakonu odpowiadają za różne obszary działalności Sanktuarium.

Kustosz Jasnej Góry o. Michał Bortnik poinformował, że wciąż trwa przyjmowanie zgłoszeń grup, które w lipcu przybędą do Częstochowy. – Mamy już zgłoszonych ok. 95 tys. młodzieży od 18 lipca do 4 sierpnia. To nie wydaje się niczym nadzwyczajnym wobec tego co, w końcu lipca zwykle nas czeka, ale musimy się liczyć także z tym, że przyjedzie wiele polskich grup, które nie mają zwyczaju się zgłaszać – powiedział kustosz.

Najwięcej zgłoszeń napłynęło z Hiszpanii i Włoch, sporo będzie również grup francuskojęzycznych, które archidiecezja częstochowska gościć będzie w domach. Jak się szacuje, najwięcej pielgrzymów przybędzie na Jasną Górę 23 lipca, kiedy zaplanowana jest piesza pielgrzymka młodych z zagranicy przebywających na terenie arch. częstochowskiej i mieszkańców Częstochowy oraz okolic z archikatedry do Sanktuarium. Tego dnia planowany jest też koncert ewangelizacyjny na błoniach.

Prawie wszystkie piesze pielgrzymki, które zwykle docierały na Jasną Górę w drugiej połowie lipca, zostały przełożone na inny czas. Wyjątek stanowi kompania gdańska, która przyjdzie do Częstochowy 21 lipca, i stąd również pieszo wyruszy do Krakowa.

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który na krótko spotkał się z przedstawicielami zespołu roboczego podkreślił, że niezwykle ważnym jest udział młodych z Częstochowy i okolic w tym wyjątkowym wydarzeniu w Krakowie. – Żeby nie było tego, z czym już spotykamy np. w Łodzi, że są organizowane grupy rodziców, którzy już dzisiaj zabraniają swoim dzieciom uczestnictwa w spotkaniu, ze względu na przewidywane terroryzm i zamachy – powiedział abp Depo. Dodał, że „nasza młodzież musi mieć odwagę na opowiedzenie się po stronie uczestnictwa w obchodach Światowego Dnia Młodzieży”.

Jak zapewnił Grzegorz Cius, przedstawiciel marszałka województwa śląskiego, który koordynuje prace zespołu ds. ŚDM, przygotowania są już bardzo intensywne. – Na tym etapie jesteśmy dobrze przygotowani. W naszych spotkaniach biorą udział wszystkie służby, które będą zaangażowane w Światowe Dni Młodzieży. Staramy się rozwiązywać problemy dotyczące noclegów, przemieszczania się, komunikacji, ale też myślmy o tym, by będąc w naszym województwie odwiedzili miejsca godne uwagi i żeby tutaj czuli się jak najlepiej – powiedział przedstawiciel marszałka województwa śląskiego.

Już wiadomo, że wielu pielgrzymów, którzy nocować będą na terenie woj. śląskiego, zwłaszcza w diecezji sosnowieckiej, wyraziło pragnienie odwiedzenia muzeum w Oświęcimiu. Dlatego przygotowywane są plany logistyczne, np. jak w krótkim czasie przemieścić ok. 10 tys. osób.

Wielu pielgrzymów z arch. katowickiej zamierza dotrzeć również do Częstochowy. Niektórzy chcą nawet „poczuć smak pieszego pielgrzymowania”, więc i takie plany są opracowywane.

Zespół myśli również o wydaniu wspólnego informatora dla pielgrzymów, w którym znajdą się informacje o regionie i wydarzeniach przygotowanych dla młodych.

Jeśli chodzi o Jasną Górę, to nadal niewiadomą pozostaje data i forma pobytu w Sanktuarium Ojca Świętego Franciszka, choć wiadomo, że Ojciec Święty pragnie odwiedzić nasze narodowe Sanktuarium w trakcie swego lipcowego pobytu w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży. Konkretną datę oraz plan pobytu Papieża na Jasnej Górze mają przekazać przedstawiciele Watykanu pod koniec lutego. Jak wyjaśnił o. Czesław Brud, administrator klasztoru, odpowiedzialny za bezpieczeństwo i służby porządkowe, wiadomość o pobycie papieża w Sanktuarium jest kluczowa dla dalszego przygotowywania klasztoru na przyjęcie pielgrzymów.

Radio Jasna Góra

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda