Home WiadomościZ kraju Pallotyni – Zakopane: Przełożony Generalny na wrześniowych uroczystościach fatimskich

Pallotyni – Zakopane: Przełożony Generalny na wrześniowych uroczystościach fatimskich

Redakcja

14 września 2014 r. Niedzielę Fatimska – w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Uroczystej Mszy św. o godz. 11:00  przewodniczył ks. Jacoba Nampudakama SAC, Przełożony Generalny Księży i Braci Pallotynów z Rzymu, który wygłosił okolicznościową homilię.

Poniżej zamieszczamy pełny tekst homilii wygłoszonej przez Księdza Generała.

Drodzy Bracia i Siostry!

Pozdrawiam Was serdecznie w tę kolejną Niedzielę Fatimską! Jestem niezmiernie wdzięczny Bogu za to, że mogę modlić się razem z Wami w tym szczególnym i pięknym miejscu, które jest nie tylko prawdziwą perłą architektury sakralnej w stylu zakopiańskim, ale przede wszystkim zawiera Waszą miłość do Kościoła i Papieża.

Pozdrawiam wszystkich moich Współbraci Pallotynów, którzy posługują w tym pięknym sanktuarium, wszystkich parafian i pielgrzymów, którzy przybyli na dzisiejsze uroczystości.

To święty Papież Jan XXIII ustanowił na dzień 13 maja każdego roku, święto Fatimskiej Matki Bożej Różańcowej. Miało to miejsce w 1962 roku, dokładnie 13 grudnia. Podczas pierwszych uroczystości Fatimskich 13 maja 1963 roku, hiszpański kardynał Arcadio Maria Larraona, który został wysłany do Fatimy jako Legat Papieża Jana XXIII, powiedział w czasie homilii: Nigdy nie miała miejsca taka nadprzyrodzona interwencja Najświętszej Maryi Panny jak interwencja fatimska; i żadne inne uznane objawienia nie przekazały nam tak jasnego, tak macierzyńskiego i tak głębokiego Orędzia, jak Objawienia w Fatima.

4 lata temu, 13 maja 2010 roku, papież Benedykt XVI odprawił Mszę Świętą w Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie. Mówi się, że ponad półmilionowa rzesza pielgrzymów z 35 krajów uczestniczyła w tej uroczystości. I ja przybyłem do Fatimy, aby się modlić razem z wami jako pielgrzym – mówił papież Benedykt. Przybyłem tu jak do domu, który Maryja wybrała, by do nas mówić w dzisiejszych czasach. Przestrzegał też przed opinią, że prorocka misja Fatimy została zakończona. Łudziłby sie ten – mówił papież, kto sądziłby, że prorocka misja Fatimy została zakończona. I przypominając atmosferę, która poprzedzała I Wojnę Światową, tłumaczył: Był to czas, kiedy rodzina ludzka gotowa była złożyć swoje najświętsze więzi (wartości) na ołtarzu małostkowych egoizmów narodowych, rasowych, ideologicznych, grupowych czy jednostkowych. Wtedy właśnie przyszła z nieba nasza błogosławiona Matka wzywając do pokuty i nawrócenia. To przesłanie jest aktualne również dziś – powiedział papież Benedykt XVI.

Podobne przekonanie miał św. Jan Paweł II. 13 maja 1982 r., w pierwszą rocznicę zamachu na Jego życie, tak mówił w Fatimie: Macierzyństwo Maryi w szczególny sposób objawia się tam, gdzie Ona się z nami spotyka: w miejscach, które zamieszkuje, w miejscach, w których czuje się szczególną obecność Matki. Wiele jest takich miejsc zamieszkanych przez Maryję. Są one najróżniejszego typu; od poświęconego Jej kącika w domu czy maleńkiej kapliczki przydrożnej, po zbudowane na Jej cześć kaplice i kościoły. Są też takie miejsca, gdzie obecność Matki jest odczuwana w szczególnie namacalny sposób… Tak więc przybywam tu dzisiaj, gdyż dokładnie tego samego właśnie dnia ubiegłego roku, na Placu św. Piotra w Rzymie, podjęto próbę zamachu na życie papieża, co w tajemniczy sposób zbiegło się z rocznicą pierwszych objawień w Fatimie, które miały miejsce 13 maja 1917 roku. Wydaje mi się, że w zbieżności tych dat rozpoznaję szczególne wezwanie, by przybyć na to miejsce. Tak więc jestem tu dzisiaj. Przybyłem, by podziękować Bożej Opatrzności tu, w tym miejscu, które Maryja wybrała dla siebie w sposób szczególny… Jeśli Kościół zaakceptował Orędzie z Fatimy, stało się tak przede wszystkim dlatego, iż Orędzie to zawiera prawdę i wezwanie samej Ewangelii: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię (Mk 1,15) – to przecież pierwsze słowa jakie Chrystus skierował w Ewangelii do ludzkości. I w tym miejscu, na prawie 20 lat przed Papieżem Benedyktem, Jan Paweł II podkreślił, iż Orędzie z Fatimy jest dziś bardziej aktualne niż w 1917 r.

Tak jak już powiedziałem wcześniej, w maju 2010 roku, Papież Benedykt XVI przestrzegał, że łudziłby się ten, kto sądziłby, że prorocka misja Fatimy została zakończona. Trzeba jednak zapytać, skąd ta ważność Orędzia Fatimskiego? Dlaczego Kościół tak bardzo podkreśla jego aktualność? Otóż dlatego, iż Europa, zmęczona chrześcijaństwem, stara Europa, naznaczona doświadczeniem wojującego komunizmu i ateizmu (ateizm to pierwszy grzech o jakim mówi Matka Boża w Fatimie), Europa ma dziś za zadanie ocalić chrześcijaństwo, które od 2000 lat przekształcało ludzkie istnienie. To na tym polu – jak to celnie zauważył Jan Paweł II – toczy się największa bitwa duchowa od ponad dwudziestu wieków. Choć nie wszyscy katolicy są tego świadomi!

Faktycznie, postępujące zeświecczenie Europy, uderza w same fundamenty chrześcijańskiego społeczeństwa. Z jednej strony, wielu ludziom wydaje się, że Boga do niczego nie potrzebują. Z drugiej zaś strony, istnieje realne zagrożenie wojną. Matka Boża w Fatimie mówiła o tym wszystkim. Dlatego i dziś zadaniem naszym jest angażować się w to, o co Ona prosiła. Nade wszystko w prowadzeniu ludzi do Boga; aby serca tych, którzy Boga odrzucili, do Niego powróciły. To właśnie na tym polega obiecane zwycięstwo Niepokalanego Serca Maryi. Faktycznie, w Orędziu Fatimskim widzimy ogromną troskę Maryi o zbawienie dusz. Matka Boża mówiła widzącym, że wiele dusz gubi się, bo nikt sie za nie, nie modli; nikt się za nie, nie poświęca.

Już prawie rok temu, dokładnie 13 października 2013 r., na Placu św. Piotra w Rzymie, zgromadziły się tłumy wiernych z całego świata. To w ich obecności Papież Franciszek poświęcił świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Uczynił to przed figurą Matki Bożej Różańcowej z kaplicy Objawień w Sanktuarium Maryjnym w Fatimie, prosząc Maryję, aby pomogła nam „ożywić i pogłębić naszą wiarę”, gdyż okazją do tego był Dzień Maryjny w Roku Wiary. W obecności ponad 15o tys. wiernych, Ojciec Święty odmówił akt poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi modląc się tymi słowami:

Matko Boża Fatimska, przyjmij z macierzyńską łaskawością
akt zawierzenia, dokonywany przez nas dzisiaj z ufnością,
w obliczu tak nam drogiego Twego wizerunku
Chroń nasze życie w Twoich ramionach
Błogosław i umacniaj każde pragnienie dobra
ożywiaj i posilaj wiarę
wspieraj i rozjaśniaj nadzieję
rozbudzaj i ożywiaj miłosierdzie
prowadź nas wszystkich po drogach świętości
.

Prosił Ją również o to, by:

nauczyła nas swojej miłości i szczególnego upodobania dla maluczkich i ubogich, dla wykluczonych i cierpiących, dla grzeszników i serc zagubionych.

Moi Drodzy, żyjemy w świecie naznaczonym głębokimi podziałami i wrogością. To co się dzieje na Ukrainie grozi wybuchem kolejnej wojny światowej. Połowa świata arabskiego jest w stanie wojny. Różnego rodzaju ugrupowania terrorystyczne posuwają się do przerażających okrucieństw. Najbardziej na tym cierpią osoby bezbronne: dzieci i starcy. Gdzie znajduje się przyczyna tego stanu rzeczy? W sercu człowieka! To zło i grzech, które są w jego sercu rodzą podziały, konflikty i wojny. A więc, jedynie prawdziwe i szczere nawrócenie serc, mogą zaprowadzić pokój tak w wewnątrz każdego człowieka jak i na całym świecie. Oto dlaczego Orędzie Fatimskie jest dziś tak bardzo aktualne!

Ożywiać wiarę i rozpalać miłość, było też pasją Założyciela Pallotynów, św. Wincentego Pallottiego. Na tym też polega Nowa Ewangelizacja.

Drodzy Bracia i Siostry!

Maryja jest kobietą wiary; Ona jest Matką Bożej Miłości. Ona jest Gwiazdą Nowej Ewangelizacji. jest Królową Apostołów. jest Zwiastunką z Fatimy. A więc, Drodzy Bracia i Siostry, i my poświećmy się, oddajmy się Niepokalanemu Sercu Maryi. Niech naszą bronią będzie święty różaniec. To on pomoże nam pokonać zło, a promować Królestwo Boże, którego bogactwem jest pokój i miłość.
Życzę Wam, by to sanktuarium było zawsze źródłem, z którego tryska łaska i Boże błogosławieństwo. By ci wszyscy, którzy tu przybywają mogli doświadczyć miłości i troskliwej opieki Maryi. Niech Ona uczy nas być prawdziwymi uczniami swego Syna, Jezusa Chrystusa. Bądź pozdrowiona Maryjo, Matko Kościoła, Królowo Pokoju, bądź nam Opiekunką i Przewodniczką do Boga. Amen.

Krzeptówki, 14 września 2014 r.

Za: InfoSAC 22/09/2014 [22]

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda