Home WiadomościZ kraju Pamiątkowa tablica dla założyciela Sióstr Terezjanek

Pamiątkowa tablica dla założyciela Sióstr Terezjanek

Redakcja

Dnia 26 lutego 2012 r. w parafii Wniebowzięcia NMP w Stoczku Łukowskim została poświęcona tablica spiżowa poświęcona księdzu biskupowi Adolfowi Piotrowi Szelążkowi, Założycielowi Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

W tej to Parafii przed 147 laty z woli pobożnych rodziców: ojca Stanisława i matki Marianny z domu Grigoriew, 13 sierpnia został ochrzczony, otrzymując imię Adolf Piotr.

Tablicę poświęcił ks. kan. Stanisław Małek przy udziale licznie zgromadzonych parafian, przedstawicieli władz miejskich oraz Sióstr Terezjanek. Tablicę ufundowali Parafianie, Urząd Miasta i Gminy Stoczek Łukowski. Przedsięwzięciu temu przyświecała wdzięczność za lata pracy ojca biskupa Władysława Szelążka, który w roku 1963 był organistą w Łukowie, w 1965r. pełnił funkcję pisarza gminnego w pobliskiej Prawdzie a po 1967r. pełnił funkcję sędziego pokoju w Węgrowie.

Wszyscy, którzy będą nawiedzać miejscowy Kościół, będą mieli możliwość zapoznać się z niezwykłym człowiekiem, pasterzem i biskupem diecezji płockiej, ordynariuszem diecezji łuckiej na Wołyniu oraz wielkim patriotą i wygnańcem. Biskup Szelążek zmarł 9 lutego 1950 roku w Zamku Bierzgłowskim i został pochowany w kościele św. Jakuba w Toruniu.

Aby przybliżyć wszystkim parafianom postać niezmordowanego pasterza i wiernego świadka, czasów trudnych dla Kościoła i narodu polskiego, siostry Terezjanki podczas wszystkich Mszy św. przedstawiły życie i działalność biskupa Szelążka w formie multimedialnego pokazu. Natomiast przed uroczystą Mszą św. o godz. 12.00 wręczono nagrody uczestnikom konkursu wiedzy religijnej poświęconej ks. biskupowi A. P. Szelążkowi pod hasłem: „Szerzyć miłość dla Najwyższej Miłości”. Udział wzięło 237 dzieci i młodzieży. Ponadto odbył się turniej piłki siatkowej i halowej młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. Organizatorami konkursu byli: Komitet Obchodów Świąt Patriotycznych i Religijnych, Gminna Biblioteka Publiczna w Starych Kobiałkach oraz Zgromadzenie Sióstr Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Podkowie Leśnej.

Wśród licznie zebranych wiernych na szczeblu władz lokalnych udział wzięli dyrektorzy, nauczyciele, wychowawcy, katecheci szkół oraz dzieci i młodzież biorąca udział w konkursie.

Czytaj też na: www.terezjanki.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda