Home WiadomościZ kraju Salezjanie – Urugwaj: Sakra biskupa Daniela Fernando Sturla

Salezjanie – Urugwaj: Sakra biskupa Daniela Fernando Sturla

Redakcja

Ubiegłej niedzieli, 4 marca, w Katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia i Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Montevideo (Urugwaj) sakrę biskupią przyjął ks. Daniel Fernando Sturla Berohoet, który objął urząd nowego biskupa pomocniczego Montevideo. Biskupem konsekratorem był arcybiskup Montevideo Nicolás Cotugno, salezjanin.

Arcybiskopowi Cotugno towarzyszyli, jako konsekratorzy wybrani przez ks. Sturla, bp Milton Tróccoli, pomocniczy biskup Montevideo, i biskup San José, bp Arturo Fajardo. Obecni byli także dostojnicy kościelni z całego kraju, a także Inspektor Urugwaju, ks. Walter Jara, i Inspektor Argentyny Północnej, ks. Manuel Cayo, jak również ks. Natale Vitali, Radca Regionu Ameryka Łacińska-Stożek Południowy, i około 50 kapłanów i salezjanów, liczni przedstawiciele władz cywilnych i liczna młodzież.

W swoim kazaniu bp Cotugno mówił o Przemienieniu i zachęcił wszystkich obecnych, by pozwolili dać się przemienić przez Chrystusa i zechcieli żyć życiem godnym ich bycia chrześcijanami. Wyjaśnił następnie znaczenie święceń biskupich w świetle wierności Chrystusowi, służby Kościołowi i zaangażowania na wzór Dobrego Pasterza na rzecz wiernych. Zwracając się do młodzieży, zachęcił ich do podtrzymywania żywego i entuzjastycznego zaangażowania w Kościele, ukazania jego młodego oblicza i bycia skutecznymi głosicielami Ewangelii.

Wierni uczestniczyli we Mszy św. z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem. Po tym, jak nowy biskup otrzymał pierścień, mitrę i pastorał, rozległy się oklaski będące wyrazem radości i szczęścia, jak również ich wrażliwości duchowej.

Po celebracji bp Sturla wyjaśnił znaczenie swojej posługi biskupiej i poruszył różne tematy: mówił o swojej rodzinie, salezjanach, swojej dewizie biskupiej – “Służyć z Radością” – młodzieży i Maryi Wspomożycielce: “Jaka Radość, Chrystus zmartwychwstał! Życie jest pełne sensu w świetle Chrystusa. Ciemności ustępują i jaśnieje radość życia chrześcijańskiego. Największym pragnieniem, jakie odczuwam w moim sercu, jest to, by Chrystus mógł być coraz bardziej poszukiwany, coraz lepiej znany, coraz bardziej kochany… i do nas należy głoszenie Go” – zaznaczył nowy biskup.

Po wspomnieniu swoich rodziców, którzy już nie żyją, bp Sturla dziękował wspólnocie salezjańskiej: “Serdeczne podziękowanie, płynące z głębi serca, kieruję do Ks. Bosko i Rodziny Salezjańskiej, w której przeżyłem 33 lata swojego życia, dzieląc się wszystkim (…) z moimi braćmi i siostrami, z młodzieżą… mogę to zebrać w jednym zdaniu: Byłem szczęśliwy!”.

“Kocham Chrystusa i Kościół, i jak Jan Paweł II mówię do Maryi: “Cały jestem Twój” – powiedział bp Sturla. Tak oto zakończyła się uroczystość, której młodzi umieli zapewnić ożywiony i świąteczny nastrój.

ANS – Montevideo

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda